Wystawa „2019 – Rok z literaturą”

Na parterze budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach można oglądać wystawę poświęconą literaturze. Ekspozycja pod nazwą „2019 – Rok z literaturą” jest wstępem do wystaw o piśmiennictwie poszczególnych kontynentów, które prezentowane będą co dwa miesiące w Czytelni.

Wystawa składa się z części teoretycznej i fotograficznej. W pierwszej prezentowane są wybrane gatunki literackie z poszczególnych rodzajów literackich – epiki, liryki i dramatu i ich charakterystyczne cechy. W obrębie epiki i dramatu podane zostały także przykładowe utwory charakterystyczne dla konkretnego gatunku. Prezentowane gatunki to m.in.: epitalamium, dytyramb, canzona, epos, nowela, satyra, dramat satyrowy, dramat niesceniczny czy dramat ekspresjonistyczny. Na odrębnej planszy przedstawiona została powieść i jej podział ze względu na temat.

Drugim elementem wystawy są zdjęcia pisarzy i poetów, którzy gościli w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnicach w latach 2008-2018. Fotografie są opatrzone tekstem, w którym znajdują się informacje o imprezie, w ramach której odbywało się spotkanie, kto był jej organizatorem oraz niekiedy krótka charakterystyka twórczości artysty i kilka z jego książek czy tomików.

Wystawę o literaturze będzie można oglądać na parterze Wszechnicy Chojnickiej do końca stycznia 2020 roku. Natomiast wystawy charakteryzujące literaturę poszczególnych kontynentów prezentowane od kwietnia będą w Czytelni (pokój 104). Zapraszamy!