Wystawa „586 dni stanu wojennego”
  • A A A
  • W holu na parterze Wszechnicy Chojnickiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach można obejrzeć wystawę zatytułowaną „586 dni stanu wojennego”, przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej.

Jak informuje IPN, ekspozycja przybliża najważniejsze wydarzenia lat 1981-1983 w wymiarze ogólnopolskim i regionalnym. Upamiętnia osobiste dramaty ofiar, indywidualne akty sprzeciwu Polaków, ale też różnorodność postaw podzielonego społeczeństwa. Na wystawionych planszach znalazły się obrazy z więzień, posiedzeń sądów doraźnych i pogrzebów, które przeplatają się z wielką polityką – spektakularnymi operacjami wojskowo-milicyjnymi, masowymi demonstracjami opozycji, walkami ulicznymi. Są także sceny życia codziennego w realnym socjalizmie. Autorami wystawy są: dr Tomasz Ginter, Sergiusz Kazimierczuk, Jan Olaszek, dr Paweł Rokicki, dr Paweł Sasanka, współpraca: Agnieszka Rudzińska, dr Andrzej Zawistowski.

Ekspozycja dotarła do Chojnic z inicjatywy posła PiS Aleksandra Mrówczyńskiego. Można ją oglądać do 10 lutego 2018 roku.