Wystawa poświęcona Józefowi Chełmowskiemu

„Artystyczna wrażliwość Józefa Chełmowskiego” – to tytuł nowej wystawy, którą oglądać można w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach. Przypomina ona sylwetkę tego kaszubskiego twórcy ludowego z Brus-Jaglii.

Uchwałą Rady Naczelnej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego z dnia 21 marca 2015 roku Józef Chełmowski wybrany został patronem roku 2017. W lipcu miną cztery lata od jego śmierci. Józef Chełmowski urodził się 26 lutego 1934 roku w Jagliach (obecnie są to Brusy-Jaglie). Był rzeźbiarzem, malarzem na szkle i płótnie, konstruktorem, pszczelarzem, kolekcjonerem zabytków kultury i folkorystycznych, a także filozofem i ludowym myślicielem, nosicielem tradycyjnych wartości własnego regionu. Nie posiadał wykształcenia artystycznego. W Brusach-Jagliach stworzył prywatne muzeum etnograficzne, a także skansen pszczelarski. Zmarł 6 lipca 2013 roku, w dniu, kiedy we Władysławowie odbywał się coroczny Zjazd Kaszubów. Pochowany został na cmentarzu w Brusach.

Na wystawie można przeczytać życiorys Józefa Chełmowskiego, a także archiwalne wywiady z artystą zamieszczone w lokalnej prasie, w których mówił o swojej filozofii i twórczości. Wystawione są albumy prezentujące jego rzeźby, malarstwo na desce, płótnie i szkle z tematyką bożonarodzeniową, maryjną czy scenami biblijnymi, a także drewniane kapliczki, oryginalne rzeźbione ule. Wystawione są katalogi dwóch indywidualnych wystaw w chojnickim Muzeum Historyczno-Etnograficznym opatrzone wpisami artysty. Największa kolekcja dzieł Józefa Chełmowskiego znajduje się obecnie w Muzeum Zachodniokaszubskim w Bytowie, w tym uważane za najważniejsze osiągnięcie malarskie czteroczęściowe płótno o łącznej długości 50 metrów przedstawiające Apokalipsę św. Jana. Sporą kolekcję posiada także muzeum w Chojnicach. Za swoją twórczość Chełmowski otrzymał m.in. Medal Gloria Artis, a w 2013 roku uhonorowany został nagrodą specjalną chojnickich Dokonań Roku za to, że był ambasadorem Kaszub w Polsce i na świecie.

Na ekspozycji znalazły się artykuły wspomnieniowe osób, które twórcę ludowego znały osobiście, dla których był mistrzem lub przyjacielem. „Trudno mi wskazać bardziej twórczego i znanego, bardziej wszechstronnego i oryginalnego, bardziej zakorzenionego w szeroko pojmowanej tradycji kaszubskiej mistrza sztuki, nazywanej ludową” – to jeden z przytoczonych cytatów, autorstwa profesora Józefa Borzyszkowskiego. Są informacje o programie realizowanym przez Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach, którego celem jest zachowanie, udokumentowanie i upowszechnienia spuścizny artystycznej po Józefie Chełmowskim.
Wystawę w Czytelni MBP można oglądać w godzinach otwarcia działu.