Wystawa zatytułowana „Okropnie ciężko zrobić satyrę, za dużo tematów”
  • A A A
  • „Za dużo tematów” to tytuł książki wybitnego polskiego grafika, satyryka, pisarza i historyka sztuki Szymona Kobylińskiego. Wystawa z okazji jego 90 urodzin i 15-lecia śmierci nosi tytuł zaczerpnięty z obwoluty właśnie tej książki „Okropnie ciężko zrobić satyrę, za dużo tematów”.

Ekspozycja składa się z pięciu gablot, w których zostały przedstawione informacje o Szymonie Kobylińskim. Pierwsza część wystawy prezentuje sylwetkę człowieka, który przez ponad 50 lat współpracował z czasopismami w Polsce, jak i za granicą, jako komentator rzeczywistości i doświadczony karykaturzysta. Szymon Kobyliński jest autorem utworów dla dzieci, młodzieży i dorosłych poświęconych różnorodnym tematom oraz wielu felietonów, audycji telewizyjnych, humoresek czy polemik. W jego biografii pojawia się również wątek aktorski w filmie „Ogniem i mieczem”, gdzie Szymon Kobyliński zagrał senatora Ostroroga. W Telewizji Polskiej prowadził ilustrowane gawędy. Występował w programach dla młodych widzów, np. w „Teleranku”. Wystawa prezentuje również rysunki satyryczne pochodzące ze zbiorów „Za dużo tematów” oraz „Mówiąc między nami”.

Kolejne gabloty ukazują Szymona Kobylińskiego jako ilustratora książek historycznych, naukowych, satyrycznych, a nawet kucharskich, bowiem w latach 50 współpracował z oficynami wydawniczymi takimi jak: Czytelnik, Iskry, Nasza Księgarnia, PIW, KAW, Młodzieżowa Agencja Wydawnicza. Współpraca ta zaowocowała zilustrowaniem przez Kobylińskiego ponad 300 książek.

Wystawa będzie czynna w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej od kwietnia do końca maja. Zapraszamy.