Wystawa „Zbrodnia Katyńska” w czytelni
  • A A A
  • „Zbrodnia Katyńska” – to tytuł wystawy, która czynna była w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach w dniach od 17 do 30 września 2008 roku.

Ekspozycja przygotowana została z okazji odsłonięcia 17 września przy Komendzie Powiatowej Policji w Chojnicach tablicy upamiętniającej 11 chojnickich policjantów zamordowanych przez NKWD w 1940 r. w Twerze i pochowanych w zbiorowych mogiłach w Miednoje. Powstała głównie w oparciu o zbiory Pracowni Historii Politechniki Gdańskiej. Materiały udostępniła też Komenda Powiatowa Policji w Chojnicach, Miejska Biblioteka Publiczna, a także historyk Bogdan Kuffel. W przygotowaniu pomógł Chojnicki Dom Kultury.

Na wystawie prezentowane były kopie dokumentów, m.in. decyzji o eksterminacji polskich jeńców wojennych i list śmierci w języku rosyjskim, zdjęcia z prac ekshumacyjnych w Charkowie i Miednoje, pamiątki rodzin zamordowanych, a także księgozbiór i wycinki prasowe. Część wystawy poświęcona była policjantom zamordowanym przez NKWD, w tym chojnickim funkcjonariuszom. Można było obejrzeć pośmiertne akta nominacji policjantów na wyższe stopnie oraz pamiątki rodziny chojnickiego policjanta Tomasza Witczaka.

Ekspozycję obejrzało ponad 600 uczniów chojnickich szkół oraz wielu mieszkańców Chojnic zainteresowanych tą tematyką.