XVIII Konkurs Poetycki Jednego Wiersza rozstrzygnięty

Podczas XVIII Chojnickiej Nocy Poetów, która odbyła się w sobotę 4 sierpnia, rozstrzygnięty został XVIII Ogólnopolski Konkurs Poetycki Jednego Wiersza, zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chojnicach.

Uroczystość odbyła się na początku Nocy Poetów, po koncercie Małgorzaty Kościelniak wraz z zespołem Mishaluck Band. Werdykt jury odczytali przewodniczący tego gremium Krzysztof Szymoniak i członek Dariusz Dziurzyński w imieniu swoim oraz trzeciego członka jury Małgorzaty Ostrowskiej – chojnickiej poetki. Nagrody wręczyli przedstawiciele organizatorów Nocy – burmistrz Chojnic Arseniusz Finster, p.o. dyrektor Chojnickiego Domu Kultury Zofia Kiedrowicz i dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach Anna Lipińska.
Na konkurs napłynęło 230 wierszy, a jury oceniało 221, gdyż 9 nie zostało dopuszczonych do konkursu ze względów regulaminowych. Jak stwierdził podczas rozstrzygnięcia Dariusz Dziurzyński, jury miało na celu wyłonienie kilku nowych poetów, wyjątkowo tworzących.
I nagrodę otrzymał Janusz Cichoń z Lwówka Śląskiego, autor wiersza „Matura z polski(ego)”, opatrzonego godłem „Śliwka w kompocie”;
II nagrodę – Robert Kania z Warszawy, autor wiersza „Wieczór poezji holenderskiej”, opatrzonego godłem „Srebrenica”;
III nagrodę ex aequo – Krystyna Mazur ze Szczecinka, autorka wiersza „Wybór”, opatrzonego godłem „Ze snu” oraz Ewa Poniznik z Sępólna Krajeńskiego, autorka wiersza „Śluby na niby”, opatrzonego godłem „Mały Bies”.
Jury przyznało też wyróżnienia.
1. wyróżnienie – Jakubowi Sęczykowi z Białej Podlaskiej, autorowi wiersza „Głos”, opatrzonego godłem „Plasmodiosis”;
2. wyróżnienie – Pawłowi Kaczorowskiemu z Wrocławia, autorowi wiersza „Pociąg”, opatrzonego godłem „Podróżny”;
3. wyróżnienie ex aequo – Zbigniewowi Mysłowieckiemu z Warszawy, autorowi wiersza „XXX (matka mówi sąsiadce o mnie…)”, opatrzonego godłem „Piękne dziecko strasznych mieszczan” oraz Zdzisławowi Drzewieckiemu z Białego Boru, autorowi wiersza „ZL”, opatrzonego godłem „Zielone pomidory”.

Po wręczeniu nagród i odczytaniu uzasadnienia werdyktu przez Dariusza Dziurzyńskiego, laureaci i wyróżnieni, obecni na uroczystości, odczytali swoje wiersze. Do Chojnic nie dotarli Jakub Sęczyk i Paweł Kaczorowski. Natomiast w gronie gości Chojnickiej Nocy Poetów znaleźli się jurorzy Krzysztof Szymoniak i Dariusz Dziurzyński, którzy obszerniej zaprezentowali publiczności swoją twórczość.
W czasie imprezy rozdawany był darmowy tomik z cyklu „Odblaski Nocy”, wydawany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chojnicach, w którym publikowane są nie tylko wiersze nagrodzone w konkursie, ale także dostrzeżone przez jury.
Autorzy wierszy dostrzeżonych:
Marta Kapelińska z Torunia, wiersz „Remisja”;
Bożena Kaczorowska z Warszawy, wiersz „polecie”;
Karol Graczyk z Deszczna, wiersz *** „(Miłość do przedmiotów)”;
Michał Krus z Tworogu, wiersz „A propos”;
Małgorzata Stachowiak-Schreyner z Sulechowa, wiersz „Dziewiąte”;
Tomasz Kowalczyk z Lublina, wiersz „mitochondrialna Ewa nie spoglądała w przeszłość”;
Bartłomiej Stefański z Kazimierza Dolnego, wiersz „O naszej miłości”;
Dorota Ryst z Warszawy, wiersz „emeth”;
Joanna Trocer z Zielonej Góry, wiersz ***;
Mariusz Cezary Kosmala z Legionowa, wiersz „Wini”;
Janusz Koryl z Rzeszowa, wiersz „Dyskrecja”;
Aleksandra Opalińska z Bielska-Białej, wiersz „Wyjście”;
Grzegorz Janusz z Warszawy, wiersz „Każdy świat ma dwa”.

Werdykt jury XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Jednego Wiersza i jego uzasadnienie można przeczytać w zakładce konkursy.

Zdjęcia z rozstrzygnięcia XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Jednego Wiersza.