Zachęcamy do oglądania wystaw przygotowanych na VII Noc w Bibliotece

Tematem przewodnim VII Nocy w Bibliotece jest „Spotkanie z kryminałem”. We wszystkich działach bibliotecznych czynne są wystawy poruszające tematykę kryminalną.

W Czytelni dla dorosłych stanęła ekspozycja „Zbrodnia w regionie” przypominająca osiem zbrodni, o których głośno było w całym kraju. Można obejrzeć archiwalne numery lokalnych gazet relacjonujących te sprawy i przebieg śledztw, książki, a także inne dokumenty. Najstarsze to zabójstwo Ernsta Wintera w 1900 roku w Chojnicach, uznane wtedy za mord rytualny. Są m.in. informacje o Wampirze z Bytowa – Leszku Pękalskim; sprawie zgwałcenia i zamordowania dwóch młodych mieszkanek Czersk przez Roberta Ciesielskiego; o sprawie mieszkańca Debrzna, który zamordował swoją żonę, a jej ciało zamurował w piwnicy.

W Wypożyczalni Literatury Pięknej i Popularnej dla Dorosłych czynna jest wystawa „Najsłynniejsze więzienia świata”, na której prezentowane są plansze z informacjami o więzieniu La Sabaneta w Wenezueli, amerykańskim Guantanamo, Alcatraz w San Francisco i La Sante w Paryżu. Wyłożone są też powieści, w których tematyka więziennictwa jest poruszana. Najmłodsi czytelnicy w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci mogą natomiast obejrzeć wystawę „Kryminał”, na której znajduje się mapa Valleby, miasteczka, w którym toczy się akcja poczytnej serii Martina Widmarka i Heleny Willis „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”. Są także książki detektywistyczne, a nawet… podręcznik detektywa i szpiega.

W Wypożyczalni i Czytelni Naukowej eksponowane są publikacje naukowe z kryminalistyki, kryminologii, przestępczości i policji. W Mediatece eksponowane są płyty z filmami kryminalnymi i audiobooki, a także filmy detektywistyczne dla dzieci ze zbiorów tego działu. Jest też miniwystawa nawiązująca do ogólnopolskiego hasła tegorocznej Nocy Bibliotek „Klimat na czytanie”.

Wystawy przygotowane na VII Noc w Bibliotece w poszczególnych działach MBP można oglądać do końca października w godzinach otwarcia biblioteki. Noc dofinansowana została przez Starostwo Powiatowe w Chojnicach i Urząd Miejski w Chojnicach.