Zajęcia feryjne dla dzieci w wieku szkolnym
  • A A A
  • Ostatni dzień ferii w Oddziale dla dzieci i młodzieży (piątek 27 stycznia 2017 r.) upłynął pod hasłem „Dąsaczy”. Uczestnicy zajęć poznali treść książki o tym tytule, którą napisała Agnieszka Zimnowodzka.

Następnie dowiedzieli się, co to jest dąsawka i jak ją leczyć. Następnie tworzyli plakaty informujące, jak radzić sobie ze złym humorem. Głównym punktem dnia było stworzenie dąsacza z surowców wtórnych, czyli pudełek, nakrętek, sznurków, guzików. Na zakończenie zajęć feryjnych każdy narysował swój autoportret i stworzył podpis ze stempli.

Podczas kolejnego dnia ferii, w czwartek 26 stycznia 2017 roku, uczestnicy dowiedzieli się, co to jest i jak wygląda japoński teatr kamishibai. Mieli okazję zobaczyć właśnie takie przedstawienie, które nosiło tytuł „Żółw i zając”.

Autorkami ilustracji do spektaklu są uczennice z Gimnazjum nr 2 w Chojnicach. W Oddziale dla dzieci i młodzieży w rolę narratora wcieliła się jedna z uczestniczek ferii. Następnie każda grupa stworzyła swoje plansze. I tak powstały: „Smurfy w Chojnicach”, „Tajemnica grobowca”, „Jak pies z kotem…”, „Czerwony Kapturek” i „Trzy świnki”. Na zakończenie każda grupa przedstawiła swój pomysł.
    Zanim uczestnicy ferii zabrali się do wykonywania plansz teatralnych, przygotowali zakładki do książek, z których powstały między innymi różnego rodzaju potwory.

W środę 25 stycznia 2017 roku w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbył się dzień pod wiele mówiącą nazwą – „Turniej gier”.

Na początku bibliotekarka przeczytała książkę z serii „Fistaszki” pt. „Masz talent, Charlie Brown”. Następnie odbył się konkurs w grupach na znalezienie i wykreślenie odpowiednich wyrazów w szeregu liter. Wygrana grupa otrzymała nagrodę, a wszystkie dzieci zostały poczęstowane cukierkami. Zadanie było bowiem niesamowicie trudne.
    Po wykreślance nastąpiło projektowanie swojej własnej kostki do gry story cubes. Pomysłów na nie było wiele: postacie z bajek, zwierzęta, minki, owoce i warzywa, las, okręty, rekiny i wiele innych. Po pracy nastąpił długo oczekiwany czas gier i zabaw. Prawie każdy uczestnik ferii przyniósł ze sobą przynajmniej jedną ulubioną grę, do której zapraszani byli koledzy i koleżanki. Wśród gier znalazły się m. in.: farmer, zgadnij kim jestem, kalambury, twister, ego, bitwa o krzesła, Kraina Lodu, dobble i kilka innych.

24 stycznia (wtorek) w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbył się drugi dzień zajęć feryjnych. Zajęcia rozpoczęły się od zaprezentowania przez chętnych treści książek stworzonych na poniedziałkowych warsztatach.

Książek było pięć i nosiły wspólny tytuł: „Opowiem Ci mamo co robią… więźniowie”. Książki były owocem pracy pięciu grup dzieci, które starały się wyobrazić sobie jak na co dzień funkcjonują osadzeni w więzieniach skazańcy. Stały się one prezentem dla gościa honorowego dzisiejszego dnia – pani Anny Kruk, wychowawcy z Aresztu Śledczego w Chojnicach.

Pani porucznik (taki bowiem stopień nosi pani Ania) z wielkim zainteresowaniem wysłuchała prezentacji uczestników ferii. Następnie przeczytała fragment książki pt. „Co jest za murem?”. Dzieło podejmuje trudny temat, jakim jest więzienie. Z książki dzieci dowiedziały się, że w więzieniu pracują wychowawcy, skazanych mogą odwiedzać bliscy, a niektórzy osadzeni mogą nawet podjąć pracę. Pani Ania w trafny i zrozumiały sposób wyjaśniła cel i zadania swojego zawodu. Usłyszeliśmy co trzeba zrobić i jakie studia skończyć, ażeby móc ubiegać się o pracę wychowawcy. Część uczestników ferii miała również okazję założyć służbową czapkę gościa.

Dalsza część zajęć polegała na wykonywaniu prac plastycznych – odrysowywaniu, wycinaniu i klejeniu bałwanków, które będzie można podziwiać na wystawie w korytarzu prowadzącym do oddziału dla dzieci.

W poniedziałek 23 stycznia 2017 roku w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbyło się pierwsze spotkanie feryjne dla dzieci w wieku szkolnym. Zajęcia trwać będą do końca tygodnia.

Po przywitaniu i informacjach wstępnych, bibliotekarka przeczytała uczestnikom książkę z serii „Pachnące opowieści” pt.: „Rycerz Stopa”. Po omówieniu historii, której autorką jest Raffaella Bertagnolio, odbyła się krótka pogawędka na temat higieny i zwracania komuś uwagi na nieprzyjemny zapach.
    Następnie odbyły się zabawy integracyjne i tworzenie prac plastycznych pt. „Opowiem ci mamo, co robią więźniowie”.
    Było to zadanie przeprowadzone w grupach i każda utworzyła swoją własną książkę, która będzie wstępem do jutrzejszego spotkania.