Zakończyły się Dwa tygodnie z książką

Dzień Bibliotekarza obchodzony 8 maja zakończył cykl Dwa tygodnie z książką. Od Dnia Książki do Dnia Bibliotekarza. Akcja trwała w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnicach od 23 kwietnia 2019 roku, czyli od Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

W ramach przedsięwzięcia bibliotekarze i członkowie Stowarzyszenia LekTURa przygotowali dla miłośników książek kilka atrakcji. Przez dwa tygodnie trwała amnestia, w czasie której czytelnicy mogli zwrócić książki lub płyty, których nie udało im się oddać w terminie bez ponoszenia kary finansowej. Wystarczyło tylko przyjść do budynku MBP i zostawić książkę lub płytę w Kąciku szczęśliwego powrotu książki do domu. Jak w poprzednich latach czytelnicy chętnie skorzystali z takiej możliwości. W ramach amnestii oddano 232 książki, które wypożyczone zostały w latach 2016, 2017, 2018 i pierwszych miesiącach 2019 roku, a także 18 płyt z filmami i audiobookami.

Podczas Dwóch tygodni z książką bibliotekarki zachęcały małych mieszkańców Chojnic do czytania i odwiedzania biblioteki. W tym celu wyszły z książką do przedszkolaków. Odwiedziły trzy placówki: Niepubliczne Przedszkole „Jarzębinka”, Przedszkole Niepubliczne „Bajka” i Przedszkole Niepubliczne „Tęczowe Misie”. Podczas tych wizyt bibliotekarki czytały dzieciom książki i wykonywały z nimi prace plastyczne. Poza tym udały się również do Szpitala Specjalistycznego im. J.K. Łukowicza w Chojnicach, aby przekazać pacjentom oddziału pediatrycznego książeczki, a także, gdy dzieci czuły się lepiej, przeprowadzić zajęcia w oparciu o wybrane książeczki dla najmłodszych.

Więcej o odwiedzinach w przedszkolach
Więcej o wizytach w szpitalu

Organizowana przez bibliotekę i LekTURę akcja jest zawsze okazją do pokazania na wystawach bibliotecznych zbiorów. Czytelnicy przychodzący do działów mogli zobaczyć: wydawnictwa albumowe w Czytelni, serię książek z dużymi literami dla osób słabowidzących w Wypożyczalni dla dorosłych, zbiory poruszające temat biblioterapii w Wypożyczalni i Czytelni Naukowej, zbiory przeznaczone dla osób niedowidzących i niewidomych w Mediatece. Na korytarzu prowadzącym do Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci prezentowane były komiksy, które wykonali uczestnicy marcowych i kwietniowych Warsztatów ilustratorskich prowadzonych przez Martynę Jażdżejewską.

Na bibliofili na korytarzu biblioteki czekała giełda książek używanych. Ponadto miłośnicy książek chętnie brali udział w Katalogowej zagadce, dzięki której mogli przypomnieć sobie jak wyglądało korzystanie z katalogu kartkowego. Jak się okazało, jedni zapomnieli jak szukało się książek przed erą komputerów, inni zaś nigdy nie mieli styczności z taką formą szukania informacji.

Poza wspomnianymi atrakcjami, Dwa tygodnie z książką to także okazja do rozmowy z ciekawymi osobami i pisarzami. Dorośli czytelnicy mogli przyjść na spotkania z Sylwią Chutnik i Jackiem Dehnelem, zaś młodsi z Filipem Porębskim. Do młodzieży zaadresowane były warsztaty pn. Notesy światłem malowane, przeprowadzone przez Młynek Sztuki. W ramach akcji bibliotekarki zorganizowały również Literackie koło fortuny dla seniorów z Klubu Seniora Astry, którzy co tydzień spotykają się w sali konferencyjnej.

Więcej o spotkaniu z Sylwią Chutnik
Więcej o spotkaniu z Jackiem Dehnelem
Więcej o warsztatach Notesy światłem malowane
Więcej o spotkaniu z Filipem Porębskim
Więcej o Literackim kole fortuny

Akcję zakończyło wręczenie certyfikatów najlepszym czytelnikom Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach. Organizatorami Dwóch tygodni z książką byli Stowarzyszenie LekTURa i Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach. Akcja została współfinansowana przez Starostwo Powiatowe w Chojnicach i Urząd Miejski w Chojnicach.