Zarejestrowali się, by oddać szpik z miłością
  • A A A
  • 14 lutego wielu kojarzy się z walentynkami, dniem zakochanych, świętem miłości. Dlatego właśnie tego dnia Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach, Stowarzyszenie LekTURa i Fundacja DKMS zorganizowali Dzień Dawcy Szpiku pn. „Oddaj szpik z miłością”.

W godzinach od 10.00 do 17.00 w holu MBP na potencjalnych dawców czekały bibliotekarki i członkinie Stowarzyszenia LekTURa, które zostały przeszkolone przez Fundację DKMS do przeprowadzenia akcji. Podczas tego niezwykłego dnia do siedziby biblioteki przybyło blisko 40 osób, które chciały zarejestrować się w bazie DKMS. Niestety niektórzy z przyczyn zdrowotnych nie mogli zostać potencjalnymi dawcami, ale mimo wszystko należą im się podziękowania za chęci i odwagę. Ostatecznie udało się zarejestrować 31 osób.

A jak przebiegała rejestracja? Na początku wolontariusz przeprowadzał z potencjalnym dawcą komórek macierzystych krótki wywiad zdrowotny, na podstawie którego był w stanie ocenić, czy ta osoba może zarejestrować się w bazie. Podstawowe pytania dotyczyły m.in. wieku, wagi, chorób, przebytych operacji czy branych na stałe leków. Ważną informacją było również to, czy dana osoba zna i zgadza się na oba sposoby pobrania szpiku kostnego: z krwi obwodowej oraz z talerza kości biodrowej. Każdy powinien zdawać sobie sprawę z tego, że już sama rejestracja jest bardzo ważną i odpowiedzialną decyzją, gdyż daje choremu na nowotwór krwi szansę i nadzieję na uratowanie życia. Następnie trzeba było wypełnić formularz z danymi osobowymi, które posłużą w przyszłości do kontaktu fundacji z konkretną osobą. Po kwestiach formalnych odbywało się pobieranie wymazu z wewnętrznej strony policzka, co łącznie trwało dwie minuty, a następnie tyle samo trzeba było poczekać, aby utrwalił się materiał genetyczny. Końcowym etapem było przejście do punktu kontroli, gdzie ostatecznie sprawdzany był formularz. Chętni mogli również wesprzeć badania, wrzucając dobrowolny datek do puszki Fundacji DKMS.

Wszystkim, którym nie udało się przybyć na naszą akcję rejestrację polecamy zamówienie darmowego pakietu rejestracyjnego ze strony Fundacji DKMS, a tym, którzy się pojawili dziękujemy bardzo za wsparcie akcji i chęć podarowania komuś tak bezcennego daru, jakim jest życie.