Zwiedzaj z książką na wakacjach

Do końca sierpnia 2022 roku w Czytelni MBP oglądać można wystawę „Zwiedzaj z książką”. Na ekspozycji prezentowane są przewodniki turystyczne, które m.in. warto zabrać ze sobą w podróż lub te, na podstawie których warto przygotować wycieczkę.

Wystawa podzielona została na pięć części. W pierwszej znajdują się informacje ogólne, czym jest przewodnik, co zawiera i jak na przestrzeni lat ewoluowała jego nazwa, np. w XVII wieku nazywany był delicją. W gablocie tej znalazła się też informacja o najstarszym przewodniku w języku polskim, czyli „Przewodniku dla podróżujących w Polsce i Rzeczypospolitej Krakowskiej”. Można tam także przeczytać o zawartości najstarszych publikacji tego typu w zbiorach Czytelni, w tym także o reprintach.

Dalsza część wystawy podzielona została tematycznie na: przewodniki po krajach, przewodniki po miastach, przewodniki po regionach i przewodniki tematyczne. W każdej z gablot zaprezentowane zostały wybrane książki ze zbiorów MBP, a także informacje o ich treści, wadach i zaletach. Pojawiły się też egzemplarze, które są jednym z tomów serii, np. Miasta Marzeń czy Miejsca Święte. Dodatkowo ekspozycję uatrakcyjniają skany fragmentów przewodników ukazujących ich zawartość, m.in. mapki, ciekawostki i opisy wybranych tras.

Wystawa przedstawia jedynie niewielką część bibliotecznych zbiorów związanych z podróżowaniem, gdyż nie sposób byłoby pokazać wszystkich książek znajdujących się w księgozbiorze. Zachęcamy do sięgania po przewodniki papierowe, w których znajdziemy wiele przydatnych informacji, wartych uwagi podczas planowania ekspedycji. Zapraszamy do oglądania ekspozycji w godzinach otwarcia Czytelni.