„Żywopłot” Dorit Rabinyan był tematem spotkania DKK dla dorosłych
  • A A A
  • W piątek 20 stycznia 2017 roku odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Tym razem członkinie klubu rozmawiały o „Żywopłocie” Dorit Rabinyan.

Klubowe spotkanie odbyło się w chojnickiej restauracji Sukiennice, która już wielokrotnie była miejscem rozmowy o literaturze. Nieprzypadkowo panie do dyskusji wybrały książkę „Żywopłot” Dorit Rabinyan, która stała się najgłośniejszą izraelską powieścią ostatnich lat, bowiem 17 stycznia w całej Polsce obchodzony był Dzień Judaizmu w Kościele katolickim.

„Żywopłot” to historia zakazanej miłości Żydówki z Tel Awiwu i Araba z Hebronu. Powieść stała się powodem społeczno-politycznego skandalu, dzięki czemu zyskała czytelników na całym świecie. Jej akcja dzieje się w 2003 roku w Nowym Jorku, mieście będącym swoistym tyglem kulturowym. Tam poznają się Liat i Hilmi i zakochują się w sobie. Nie jest to jednak typowa książka o miłości. Dotyka ona bowiem sytuacji politycznej Izraela i Palestyny, a także uprzedzeń i stereotypów wyniesionych przez bohaterów z domu rodzinnego. Widoczne jest tu także zderzenie dwóch kultur – bohaterowie mieszkali wprawdzie po sąsiedzku, jednak dzielił ich mur i niewiele wiedzą o swoich kulturach, które jak się okazuje mają te same korzenie.

Dyskutujące podkreśliły, że książkę bardzo dobrze się czyta, jest ciekawie napisana i podczas lektury wywołuje u czytelnika sporo emocji. Paniom spodobało się psychologiczne ujęcie tej skomplikowanej miłości i opis rozterek Liat i Hilmiego, spowodowanych wrogością do siebie Izraelczyków i Palestyńczyków. Książkę zdecydowanie warto przeczytać.

Termin kolejnego spotkania ustalony został na czwartek 23 lutego 2017 roku. Omawiana będzie powieść „Król” Szczepana Twardocha.