23 kwietnia-8 maja – Dwa tygodnie z książką w MBP

Międzynarodowy Dzień Książki i Dzień Bibliotekarza, to święta, które każdego roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnicach obchodzone są w sposób szczególny, nie tylko przez bibliotekarzy, ale i czytelników. Świętowanie trwa dwa tygodnie w dniach 23 kwietnia-8 maja.

Dwa tygodnie z książką. Od Dnia Książki do Dnia Bibliotekarza – to już cykliczna akcja promująca czytelnictwo, książki i biblioteki. W 2019 roku impreza odbywa się po raz piąty, a członkowie Stowarzyszenia LekTURa i bibliotekarze Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach przygotowali mnóstwo atrakcji i niespodzianek związanych z książką i czytelnictwem. Program Dwóch tygodni z książką jest obszerny i adresowany do różnych grup wiekowych. Akcja jest współfinansowana przez Urząd Miejski w Chojnicach i Starostwo Powiatowe.

PROGRAM

23 kwietnia-8 maja – Amnestia dla czytelników
W Kąciku szczęśliwego powrotu książki do domu, który znajduje się na parterze budynku MBP można zwrócić zbiory biblioteczne, których nie udało się czytelnikom oddać w terminie. Wystarczy włożyć książkę lub płytę do przygotowanego kartonu. Czytelnicy, którzy uregulują swoje zaległości w ciągu tych dwóch tygodni nie będą musieli płacić kary za przetrzymywanie zbiorów.
23 kwietnia-8 maja – Głośne czytanie w chojnickich przedszkolach
Członkinie Stowarzyszenia i bibliotekarki odwiedzą chojnickie placówki, by opowiedzieć przedszkolakom o bibliotece, przeczytać książeczkę dobraną odpowiednio do ich wieku czy wspólnie wykonać pracę plastyczną w oparciu o przeczytaną lekturę.
23 kwietnia-8 maja – Odwiedziny u najmłodszych pacjentów chojnickiego szpitala
Podczas wizyt w Szpitalu Specjalistycznym im. J.K. Łukowicza na oddziale dziecięcym członkowie Stowarzyszenia LekTURa i bibliotekarze będą czytać najmłodszym książki i rozmawiać na tematy w nich poruszone. Dodatkowo każdy mały pacjent w szpitalu otrzyma książeczkę, która umili jego pobyt w placówce zdrowia.
23 kwietnia-8 maja – Tematyczne wystawy promujące książkę i literaturę
Wypożyczalnia dla dorosłych prezentuje swoje zbiory książek z serii „Duże Litery”, które przeznaczone są m.in. dla osób słabowidzących oraz książki o książkach i wizerunki nietypowych bibliotek.
Mediateka zaprasza na wystawę płyt z książkami mówionymi. Celem ekspozycji jest pokazanie zbiorów przeznaczonych również dla osób słabowidzących i niewidomych, które mają problem z czytaniem książek.
Czytelnia prezentuje wystawę wydawnictw albumowych ze swoich zbiorów.
Wypożyczalnia i Czytelnia Naukowa przygotowała wystawę wydawnictw poświęconych biblioterapii i terapii książką.
Wypożyczalnia i Czytelnia dla Dzieci – w dziale tym można oglądać wystawę komiksów, które przygotowali uczestnicy marcowych i kwietniowych warsztatów ilustratorskich.
23 kwietnia-8 maja – Zachęcamy do pisania recenzji przeczytanych powieści
Na stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej (www.bibliotekachojnice.pl) dostępny jest formularz, za pomocą którego czytelnicy mogą podzielić się wrażeniami z przeczytanych książek. Najciekawsze teksty opublikowane zostaną na stronie internetowej biblioteki i fanpage’u na Facebooku.
23 kwietnia-8 maja g. 11.00-15.00 – Giełda książek
Na parterze MBP w godz. 11.00-15.00 czynna jest giełda książek.
23 kwietnia-8 maja – Katalogowa zagadka
W Wypożyczalni i Czytelni Naukowej studenci i inni czytelnicy dzięki Katalogowej zagadce mogą sobie przypomnieć, jak się korzystało z katalogu kartkowego. Za wykonanie zadania otrzymają karteczkę z cytatem o książce.
24 kwietnia g. 17.00 – Spotkania autorskie z Sylwią Chutnik
Spotkanie z pisarką i felietonistką Sylwią Chutnik odbędzie się w Czytelni MBP.
25 kwietnia – Literackie koło fortuny
W ramach spotkania w bibliotece członkowie Klubu Seniora Astry wezmą udział w zabawie Literackie koło fortuny.
26 kwietnia g. 16.00 – Warsztaty pn. Notesy światłem malowane
Warsztaty z tworzenia notesów techniką cyjanotypii odbędą się w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci. Na zajęcia obowiązują zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona. Warsztaty przeprowadzone zostaną przez przedstawicieli fabryki inspiracji Młynek Sztuki.
26 kwietnia g. 17.30 – Spotkanie autorskie z Jackiem Dehnelem
Spotkanie z pisarzem Jackiem Dehnelem odbędzie się w Czytelni MBP w ramach programu Dyskusyjny Klub Książki, współfinansowanego przez Instytut Książki.
6 maja g. 10.00 – Spotkanie autorskie z Filipem Porębskim
Spotkanie z młodym autorem książek dla dzieci Filipem Porębskim odbędzie się w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci.
8 maja g. 17.00 – Nagrodzenie najbardziej aktywnych czytelników
W Dniu Bibliotekarza, który kończy cykl Dwa tygodnie z książką, bibliotekarki i członkowie Stowarzyszenia LekTURa docenią czytelników, którzy od ubiegłorocznej edycji akcji do teraz wypożyczyli najwięcej książek w Wypożyczalni dla dorosłych, Wypożyczalni dla dzieci i Mediatece.