Przedświąteczne spotkanie DKK dla młodzieży

12 grudnia 2019 roku w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki została omówiona książka Artura Maciaka pt. „Mali bohaterowie. Dzieci, które zmieniły świat”.

Książka zawiera 18 historii dzieci z całego świata. Dzięki ich postawie, determinacji w dążeniu do celu, a nawet poświęceniu własnego życia, mogły wydarzyć się rzeczy na pozór niemożliwe. Do najważniejszych dokonań należą między innymi: zniesienie niewolnictwa dzieci, polepszenie sytuacji materialnej, walka z nierównościami społecznymi, prawo do bezpłatnej edukacji, zbieranie funduszy dla osób z niepełnosprawnością fizyczną czy ochrona planety i środowiska naturalnego. Wśród bardziej znanych osób pojawili się: Malala Yousafzai i Iqbal Masih z Pakistanu, Anna Frank z Niemiec czy Jan Mela z Polski. Książka pokazuje, że każdy może zmienić świat i walczyć w słusznej sprawie. Nawet gdy ma się kilka lub kilkanaście lat.


Podczas spotkania klubowicze przeczytali przygotowane przez siebie dodatkowe informacje pochodzące z innych źródeł, a które dotyczyły bohaterów książki. Miesiąc wcześniej każdy klubowicz wylosował po trzy nazwiska. Po omówieniu książki przyszedł czas na prace manualne. Z okazji zbliżających się świąt członkowie DKK wykonali z pasków zielonego filcu i drewnianych koralików ozdoby w kształcie choinek.