Wróć

Czerwcowe spotkanie DKK dla młodzieży

data dodania: 2024.06.14

W czwartek 13 czerwca 2024 roku w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbyło się kolejne spotkanie członkiń Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży. Tym razem omawiano książkę Anny Czerwińskiej-Rydel pt. „Listy w butelce”. Jest to opowieść o Irenie Sendlerowej, dzielnej kobiecie, która całym sercem pomagała ludziom pochodzenia żydowskiego osadzonym w getcie warszawskim. Na początku przynosiła im leki i jedzenie, ale pewnego dnia doszła do wniosku, że to nie wystarczy. Podjęła się trudnej misji przeprowadzania dzieci żydowskich i przysposabiania ich w polskich rodzinach, aby mogły przeżyć.

Cała opowieść i życie pani Ireny zrobiło na czytelniczkach ogromne wrażenie. Były momenty, w których chciało im się płakać. Jak klubowiczki wielokrotnie zaznaczały, takie okrucieństwo ze strony nazistów było niewyobrażalne i z perspektywy naszych czasów wręcz niepojęte. Młodzież zaznaczyła, że takie właśnie historie powinny znaleźć się w kanonie lektur i każdy powinien dowiedzieć się, kim była Irena Sendlerowa.

W trakcie omawiania książki klubowiczki miały okazję spróbować egipskiej herbaty z miętą, parzonej na sposób turecki. Wykonywały także szydełkowe koniczynki.

W związku z tym, że klub postanowił wykonywać szydełkowe cuda na każdych zajęciach, mamy prośbę do czytelników biblioteki. Jeśli posiadacie niepotrzebne włóczki, to bardzo chętnie przyjmiemy je u nas w bibliotece. Na pewno się nie zmarnują!