Wróć

Członkinie DKK rozmawiały o książce Toni Morrison „Umiłowana”

data dodania: 2024.05.28

Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych swoje comiesięczne spotkanie miał w piątek 24 maja 2024 roku w Czytelni MBP. Tematem rozmowy była powieść Toni Morrison „Umiłowana”.

„Umiłowana” to najsłynniejsza książka Toni Morrison, afroamerykańskiej pisarki, która w 1993 roku otrzymała literacką Nagrodę Nobla. Wydane w 1987 roku dzieło nagrodzone zostało Pulitzerem. Uznawane jest za arcydzieło, które zmieniło amerykańską literaturę. Klubowiczki przeczytały polskie wydanie z ubiegłego roku, w nowym tłumaczeniu Kai Gucio. Tylko jedna członkini czytała wcześniejsze wydanie. „Umiłowana” porusza temat niewolnictwa i oparta jest na prawdziwej historii młodej matki, która uciekła z niewoli i potem została aresztowana, gdyż zabiła jedno ze swoich dzieci, a pozostałe próbowała zabić, żeby uchronić je przed powrotem na plantację właściciela. 

Bohaterką „Umiłowanej” jest Sethe, zbiegła niewolnica. Mieszka tylko z córką Denver, bo synowie Sethe dawno temu uciekli, w domu nieżyjącej już teściowej Dzidzi Suggs, którą syn wykupił z niewolnictwa swoją pracą. Dom jest nawiedzony przez złośliwego dziecięcego ducha. I chociaż minęło już wiele lat, doświadczenia z okresu niewolnictwa wciąż wracają. Klubowiczki podczas dyskusji podkreślały, że treść jest bardzo ciekawa. Można się dowiedzieć nowych faktów o niewolnictwie i jego roli w ówczesnej amerykańskiej gospodarce. Przeczytać, jak biali właściciele, uważający czarnoskórych pracowników plantacji za ludzi gorszej kategorii, tłumaczą słuszność idei niewolnictwa. Przerażają opisane okrutne kary, mające dyscyplinować niewolników. 

Dyskutujące podkreślały, że powieść jest próbą rozliczenia niewolnictwa. Oprócz faktów z życia głównej bohaterki, dużo w niej realizmu magicznego, poetyckości. Większości klubowiczek książka bardzo się podobała, kilka pań przyznało jednak, że ciężko się ją czytało. Nie odpowiadał im sposób przedstawienia historii Sethe. Autorka bowiem zamieszcza na kolejnych stronach wyrwane fakty, kluczy w nich, pokazuje je oczami różnych bohaterów i bardzo powoli odkrywa następne elementy. Natomiast klubowiczkę, która przeczytała wcześniejsze wydanie powieści drażnił też język, co może być winą przekładu. 

Panie wysłuchały kilku ciekawych cytatów z książki. Dzieliły się swoimi wrażeniami z lektury. Zainteresowały je wątki ducha zabitego dziecka oraz błąkającej się młodej białej kobiety, która pomogła zbiegłej Sethe przy narodzinach córki. Jak zauważyły, w książce poruszony jest też motyw męskości.

Członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki polecają wszystkim lekturę „Umiłowanej” Toni Morrison. Warto przeczytać to ważne dzieło współczesnej literatury, żeby wyrobić sobie własne zdanie. A tematem czerwcowego spotkania będzie książka „W Peerelu było lepiej” Maksymiliana Barta-Kozłowskiego.