Wróć

Dzień Kolorowej Skarpetki

data dodania: 2023.03.21

We wtorek 21 marca 2023 roku do Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci zawitała wiosna, a z nią uczniowie kl. IIa integracyjnej ze Szkoły Podstawowej nr 3 na zajęcia biblioterapeutyczne.

Tym razem bibliotekarka zaprosiła uczniów do rozmowy na temat niepełnosprawności. Krótko wyjaśniła, dlaczego to właśnie 21 marca obchodzimy Dzień Kolorowej Skarpetki, a właściwie Światowy Dzień Zespołu Downa. Następnie wszyscy wysłuchali książki pt. „Mój młodszy brat” napisanej przez Monikę Krajewską. Opowiada ona o perypetiach Zuzi, której młodszy brat urodził się z aberracją chromosomową i problemach jej rodziny. Autorka w sposób dosadny przedstawia zachowanie jednego z kolegów bohaterki wobec jej młodszego brata Antosia. 

Uczniowie kl. IIa, słuchając historii, w takich momentach łapali się za głowy i uszy, nie wierząc, że nieuprzejmość może być ujęta w książce dla dzieci. Opowiada ona jednak o prawdziwym życiu, a w życiu wiadomo, nie każdy potrafi dobrze się zachować. Na szczęście w szkole Zuzi zarówno nauczyciele, jak i większość uczniów potrafi odpowiednio zareagować na niesprawiedliwość słowną i historia kończy się prawdziwą zabawą, a nawet nawiązaniem nowych przyjaźni. Czasem musimy postarać się zrozumieć innych i najzwyczajniej w świecie wspierać osoby, które naszego wsparcia potrzebują.

Na szczęście grupa przychodząca na zajęcia do biblioteki to wszystko rozumie i uczniowie kl. IIa dokładnie wiedzą, jak wspierać i pomagać innym. Dzisiaj, z okazji Dnia Kolorowej Skarpetki, wszyscy przyszli do szkoły, a potem także do biblioteki w dwóch różnych skarpetkach, aby swoim zachowaniem dać wyraz wsparcia dla osób z zespołem Downa i ich rodzin.

Na zakończenie zajęć każdy otrzymał kolorowanki z dwiema różnymi skarpetkami do pokolorowania. Po wykonanej pracy wszyscy zawieszali je na kolorowej lince, przyczepiając drewnianymi klamerkami. Skarpetki można podziwiać w oddziale dla dzieci. Prowadząca biblioterapię pani bibliotekarka także ma dzisiaj założone dwie różne skarpetki, aby wspierać czytelników z aberracją chromosomową.