Wróć

Gdzie znajduje się gniew?

data dodania: 2023.10.17

We wtorek 17 października 2023 roku do Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci przyszły Gumisie z Przedszkola Niepublicznego „Bajka” na cotygodniowe zajęcia biblioterapeutyczne. Tym razem ich tematem był gniew.

Na wstępie bibliotekarka zapytała dzieci, co to jest gniew i czy potrafią wyjaśnić własnymi słowami. Po omówieniu tej emocji prowadząca zadała trudniejsze pytanie: – Gdzie znajduje się gniew? Tym razem zdania były podzielone. Część dzieci wymieniała ręce, głowę, mózg, nogi. Skoro znajduje się u różnych osób w innych miejscach, to sposoby na rozładowanie także są różne.

A jak jest z Gryźkiem – bohaterem książki Tulin Kozikoglu pt. „Rozgniewany pająk”? Książka przedstawia emocję, którą każdy człowiek czasem odczuwa. Czasem mamy ku temu dobry powód, ale znacznie częściej reagujemy tak, zanim dobrze pomyślimy co się wydarzyło. Tak właśnie stało się z pająkiem Gryźkiem, który zamieszkał wraz z innymi zwierzętami u babci Lejli.

Po omówieniu przygód niesfornych zwierzaków, bibliotekarka wraz z Gumisiami utkała piękną białą pajęczynę. Była ona delikatna i kosztowała wszystkich wiele pracy. Przedszkolaki musiały bardzo ostrożnie się z nią obchodzić. Kolejnym zadaniem było pokolorowanie pajączka i umieszczenie go na delikatnych nitkach pajęczyny. Każde dziecko mogło ostrożnie do niej wejść, umieścić na niej swojego pająka i tak wyjść, żeby o nic nie zaczepić. Dzieci bardzo się starały wykonać wszystkie zadania jak najlepiej.

Ponieważ pajęczyna była bardzo delikatna, więc nie mogła zostać na stałe w środku pomieszczenia biblioteki. Po zakończonych zajęciach zebrana została w biały kłębuszek, a pajączki wykonane przez przedszkolaki można podziwiać na innej, specjalnie wykonanej niewielkiej pajęczynce.