Wróć

Grudniowe spotkanie DKK dla dorosłych

data dodania: 2023.01.02

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych odbyło się w czwartek 29 grudnia 2022 roku w Czytelni MBP. Panie w świątecznej atmosferze rozmawiały o książce Bernardine Evaristo „Dziewczyna, kobieta, inna”.
Ta powieść o kobietach podobała się wszystkim klubowiczkom. Dotyczy ona emancypacji kobiet, feminizmu, uprzedzeń rasowych i łamania norm społecznych, a także seksualności, problemów z określeniem własnej płci, kryzysu tożsamości. Opowiada o 12 kobietach w różnym wieku i na różnych etapach życia. Są to artystki, bankierki, kierowniczki sklepów, nauczycielki, sprzątaczki, gospodynie domowe. Czarnoskóre kobiety, tylko jedna ma jasną karnację, ale czarnych przodków. W większości urodziły się już w Wielkiej Brytanii.

Niektóre dyskutujące zwracały uwagę, że można się pogubić w tak dużej liczbie bohaterek i w ich powiązaniach. Inne podkreślały jednak, że kolejne rozdziały są jak puzzle, które łączą się i potem układają w całość. Czytelniczki rozmawiały o widocznym w treści problemie rasizmu. Czarne osoby są gorzej postrzegane, muszą się więcej starać, by zdobyć miejsce na uczelni czy dobrą pracę. Czarnoskóre kobiety dodatkowo ograniczają normy społeczne. Jak podkreślała jedna z klubowiczek, książka skłania do refleksji, jak bardzo my kobiety poddajemy się narzuconym normom, czy w ogóle zastanawiamy się nad ich sensem i w jakim stopniu przyczyniamy się do ich bezmyślnego utrwalania. Dodała, że często kobiety też same biorą udział w utwierdzaniu patriarchalnych stereotypów. 
„Dziewczyna, kobieta, inna” jest wielowątkowa. Warto ją przeczytać i przeanalizować . Na uwagę zasługuje też styl powieści – zdania są urywane, bez dużych liter i interpunkcji, co omawiające uznały za ciekawy zabieg literacki.

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki panie przeczytają „Nową Zelandię. Podróż przedślubną” Janusza Leona Wiśniewskiego i Eweliny Wojdyło.