Wróć

Jubileuszowy rajd rowerowy Odjazdowy Bibliotekarz

data dodania: 2023.05.22

Już po raz 10. odbył się rajd Odjazdowy Bibliotekarz w Chojnicach. W minioną sobotę, 20 maja 2023 roku, wzięło w nim udział 29 rowerzystów. Jechaliśmy z Chojnic do Bachorza przez teren Parku Narodowego „Bory Tucholskie”, a po pikniku w Bachorzu Kaszubską Marszrutą do Chojnic.

Start był sprzed siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach, która jest organizatorem rajdu wraz ze Stowarzyszeniem LekTURa. Jak co roku był czas na dekorowanie rowerów odjazdowymi szprychówkami i pomarańczowymi gadżetami, pomarańczowy jest bowiem kolorem tej ogólnopolskiej akcji. Tym razem każdy uczestnik chojnickiego peletonu otrzymał ręcznie wykonaną pomarańczową broszkę, były też jubileuszowe bilety rajdu, gdyż na mecie w Bachorzu dla każdego przewidziany był upominek.

Po rozpoczęciu rajdu przez dyrektor MBP Annę Lipińską i omówieniu spraw organizacyjnych przez prezes Stowarzyszenia LekTURa bibliotekarkę Weronikę Sadowską, ruszyliśmy na trasę, która liczyła około 45 km. Do Klosnowa jechaliśmy ścieżkami rowerowymi, a następnie wjechaliśmy na teren Parku Narodowego „Bory Tucholskie”. Zielony szlak do Bachorza był malowniczy, ale miejscami piaszczysty i trudniejszy do przejechania. Zatrzymaliśmy się m.in. przy jeziorze Ostrowite, żeby podziwiać to piękne chronione miejsce. Za drzewami widoczne było jezioro Jeleń, kolejne zaliczane do Strugi Siedmiu Jezior. Trasa prowadziła koło pomnika przyrody dąb Bartuś, pod którym nie mogliśmy nie zrobić sobie pamiątkowego zdjęcia. A potem jeszcze minęliśmy replikę Krzyża Napoleońskiego i wspólnie dojechaliśmy do Terenowej Bazy Edukacyjnej PNBT, która była miejscem odjazdowego pikniku. Tam każdy mógł upiec kiełbaskę nad ogniskiem, napić się kawy lub herbaty i zjeść coś słodkiego. Uwagę wszystkich, zwłaszcza tych, którzy od wielu lat wybierają się na ten biblioteczny rajd, przyciągnęła plenerowa wystawa zdjęć z dziewięciu edycji rajdu. Można było przypomnieć sobie przejechane trasy i odszukać siebie na fotografiach.

W trakcie pikniku najpierw wręczone zostały upominki dla wszystkich rowerzystów – powieści, rowerowe gadżety, bawełniane siatki z nadrukami, ręcznie wykonane pomarańczowe podkładki pod kubki lub pendrive’y z logo MBP. Rozstrzygnięty został też sztandarowy konkurs na najbardziej pomarańczowego odjazdowego rowerzystę. Wygrał go Paweł Szczęsny, który nie tylko był cały ubrany na pomarańczowo, ale także ciągnął za rowerem specjalnie na rajd przygotowany pomarańczowy wózek. Wśród pomarańczowych pań wygrała Maria Woźniczka, a wyróżnienia otrzymały Wanda Ignaczewska i Zofia Jakubowska.

Dziękujemy uczestnikom za udział w rajdzie, a za kierowanie ruchem Januszowi Kaszubowskiemu z „Cyklisty”. Dziękujemy także Parkowi Narodowemu „Bory Tucholskie", który udostępnił miejsce na piknik. Rajd rowerowy zorganizowany został w ramach ogólnopolskiej akcji Odjazdowy Bibliotekarz promującej biblioteki, czytelnictwo i jazdę rowerem. W Chojnicach przygotowuje ją już od 2012 roku Stowarzyszenie LekTURa wraz z Miejską Biblioteką Publiczną. 

Fot. MBP w Chojnicach i Arkadiusz Stasiak