Wróć

Kl. IIIe z SP nr 8 poznała w bibliotece domowe potwory

data dodania: 2023.11.20

W poniedziałkowy poranek 20 listopada 2023 roku do Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci przyszli uczniowie klasy IIIe ze Szkoły Podstawowej nr 8 wraz z paniami nauczycielkami na cykliczne zajęcia z książką.

Tym razem bibliotekarka zaprosiła dzieci do zapoznania się z niezwykłą encyklopedią. Nie opowiada ona o tym, co uczniowie mogą się uczyć w szkole, ale traktuje o czymś, z czym każdy człowiek spotyka się niemal codziennie. Autor Stanislav Marijanović wyszukał i nazwał potwory grasujące w domach. Dzięki niezwykłym ilustracjom rozpoznajemy stwory, których głównym zadaniem jest psocić, bałaganić, psuć i przeszkadzać. Tak powstała książka pt. „Mała encyklopedia domowych potworów”.

Na początku uczniowie ze zdziwieniem słuchali imion potworów i oglądali ich podobizny, ale po krótkiej chwili okazało się, że są to stwory znajome, niemal bliskie. Bez problemu potwierdzali istnienie Bałaganiary Chaotycznej, Leniwca Zaspanego, Kłótliwca i Swarliwca, Łubudubu, Łakomca Wielkiego czy Chciwuska. Mało tego, potrafili wymienić wiele przykładów z własnego życia, które udowadniają, że spotkali te domowe potwory już nie raz.

Przy ogólnej wesołości przystąpiono do drugiej części spotkania – pracy plastycznej. Za pomocą kostki do gry i wcześniej przygotowanego wzoru, każde dziecko stworzyło swojego własnego potwora, nadało mu imię i określiło, czym się zajmuje. Chociaż praca zajęła dużo czasu, warto było czekać na efekt. Powstały specyficznej „urody” stwory zajmujące się m.in.: psuciem wież z klocków Lego i nie tylko, zjadaniem kurzu i straszeniem, podkradaniem jedzenia, spaniem itp.

Uczniowie z chęcią opowiadali o stworzonych przez siebie postaciach. Wykonane prace zabrali ze sobą do szkoły.