Wróć

Młodzieżowy DKK rozmawiał o „Alicji” Christiny Henry

data dodania: 2023.04.14

13 kwietnia 2023 roku w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem członkinie omówiły książką pt. „Alicja” Christiny Henry, która jest pierwszym tomem cyklu „The Chronicles of Alice”.

Stare Miasto to niebezpieczne i ponure miejsce. W jego centrum znajduje się szpital psychiatryczny, którego pacjentką jest Alicja. Dziewczyna przebywa w nim od 10 lat i pamięta tylko podwieczorek przy herbacie, długie królicze uszy i krew. Pożar w szpitalu staje się okazją do ucieczki. Alicji towarzyszy pacjent zza ściany – Topornik. Przyjaciele wydostają się z pogorzeliska. Wraz z nimi mury opuszcza coś jeszcze. Jest to mroczny i potężny Dżaberłak. Aby odkryć prawdę o swojej przeszłości, dziewczyna i chłopaka będą musieli zmierzyć się z bossami Starego Miasta – Gąsienicą, Morsem, Chesirem i … Królikiem.

W książce można dopatrzeć się analogii do najsłynniejszej bohaterki literackiej o imieniu Alicja, której przygody toczą się w Krainie Czarów. Choćby takie motywy jak: wędrówka, obecność postaci budzących strach, zaczarowane ciasteczka umożliwiające zmniejszenie rozmiarów bohaterów – to przykłady tych podobieństw. Jednak, jeśli komuś nie przypadł do gustu pierwowzór, to czytanie tej wersji nie przyniesie czytelnikowi satysfakcji. Tak też było w przypadku członkiń Dyskusyjnego Klubu Książki.