Nocne harce w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci

data dodania: 2023.10.09

X Noc w Bibliotece odbyła się w sobotę 7 października 2023 roku w godz. 17.00-21.00. W tym roku hasło przewodnie było „Zdrowo zaczytani”, a przygotowane przez bibliotekarki spotkania, warsztaty, gry i zabawy oraz wystawy nawiązywały do tego motywu.

Na początku Nocy w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci zaprezentowany został teatrzyk kamishibai. Wolontariuszka biblioteki Zofia Kimel, uczennica klasy 8 ze Szkoły Podstawowej nr 1, przedstawiła karty pokolorowane przez swoje koleżanki uczęszczające do świetlicy szkolnej. Karty kamishibai powstały w czasie warsztatów przeprowadzonych w Szkole Podstawowej nr 1 przez bibliotekarkę oddziału i dotyczyły książki Stanisława Jachowicza „Chory kotek”. Teatrzyk nagrodzony został gromkimi brawami.

Kolejnym punktem przygotowanego programu były harcerskie pląsy, które poprowadziła pwd. Julia Adasik, a towarzyszyli jej Hanna Kafarska, Klara Wolińska i Jakub Kamiński ze Szczepu Harcerskiego „ALERT”. Radości bawiących się dzieci nie było końca. Uczestnicy mieli okazję pobawić się chustą animacyjną, przy pomocy której losowali kolejne zabawy. Na zakończenie chętnie posilali się wcześniej pokrojonymi jabłuszkami i częstowali się wodą.

Następną częścią Nocy były warsztaty dla dzieci 6- i 7-letnich poprowadzone przez autorkę książek dla dzieci Joannę Krzyżanek pn: „Zdrowo zaczytani, czyli z Cecylką Knedelek i Gąską Walerką”. Autorce w zajęciach towarzyszyła bohaterka jednego z cyklu – jedyna i niepowtarzalna Gąska Walerka. Pisarka opowiedziała historię wyklucia się Walerki, jej szybkiego przybierania na wadze i podkreśliła też, jak ważne jest czytanie książek. Wspomniała o pierwszej napisanej przez siebie (jeszcze w dzieciństwie) książce i perypetiach jej zaginięcia. Autorka zaprosiła dzieci, a potem i dorosłych, do zabawy w pokazywanie. Nie było to proste zadanie. Co chwilę ktoś się mylił, więc śmiechu było niemało. Potem przyszedł czas na przeczytanie fragmentu książki z serii o Cecylce Knedelek „Pierwsza pomoc nie tylko dla przedszkolaków”, a potem na pytania i dyskusję. Na zakończenie warsztatów dzieci narysowały pastelami ogromne serca na szarym papierze. Wszystkie dumnie zapozowały z gotowymi pracami. Każdy chętny mógł poprosić autorkę o autograf, a nawet kupić książkę.

Poza tym w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci można było zapoznać się z wystawą książek o tematyce medycznej i biblioterapeutycznej, poczęstować się pastylką szczęścia i obejrzeć ekspozycję dotyczącą Pokojowego Patrolu. Można było także zastanowić się, jakie zapasy jesienne są niezbędne dla naszego zdrowia oraz popatrzeć na to, co pomaga na bóle i złe samopoczucie Gumisiom z Przedszkola Niepublicznego „Bajka”. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym we wspólne tworzenie X Nocy w Bibliotece, uczestnikom zajęć i warsztatów, rodzicom oraz dziadkom. Do zobaczenia podczas wypożyczania książek!

Organizatorami wydarzeń w ramach X Nocy w Bibliotece pn. „Zdrowo zaczytani” byli Stowarzyszenie LekTURa i Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach. Akcja dofinansowana została przez Urząd Miejski w Chojnicach i Starostwo Powiatowe.