Wróć

O poezji Agnieszki Knapik w Czytelni

data dodania: 2023.11.20

Spotkanie poetyckie z Agnieszką Knapik odbyło się w piątek 17 listopada 2023 roku w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach. Rozmowę prowadził Marcin Berendt, który od trzech lat współpracuje z poetką.

Agnieszka Knapik mieszka w Sępólnie Krajeńskim i po raz drugi pojawiła się w bibliotece. Tym razem promowała swój najnowszy tomik „W odcieniach motyla”. – „Poświęcony jest mojemu przyjacielowi, który już odszedł” – mówiła poetka. Poezją interesuje się od bardzo dawna, niestety w związku ze swoją niepełnosprawnością zaczęła pisać wiersze dopiero, gdy miała dostęp do maszyny do pisania, a potem komputera. Jak podkreślała, jej świat opiera się na poezji i non stop uczy się czegoś nowego. Głównie dzięki grupom poetyckim, do których należy na Facebooku. To tam poznała wiele rodzajów wierszy, jak tautogram czy pantum. – „Na grupach poetyckich często zadawany jest temat wiersza i jego rodzaj” – dodała Knapik. Dzięki temu poetka pisze wiersze w różnych stylach.

Prowadzący spotkanie Marcin Berendt opowiedział o tym, jak poznał poetkę. Zauważył, że zauroczyła go swoją mądrością i pokorą, a gdy wydała swój pierwszy tomik, to pomógł jej w promowaniu go. – „Jesteśmy przyjaciółmi, dzięki Agnieszce wciągnąłem się w poezję” – mówił. Dodał także, że namawia ją do napisania wierszy w innym stylu, bardziej satyrycznym, żeby dać ludziom trochę śmiechu. – „Następnym razem być może przyjedziemy do państwa z tym innym repertuarem” – zauważył. Podczas spotkania nie mogło zabraknąć także czytania wierszy. Tytuły na przemian czytali poetka i prowadzący. Utwory pochodziły z poprzedniego oraz ostatniego tomiku. Agnieszka Knapik przeczytała też swój najnowszy wiersz, który powstał dzień wcześniej. Na zakończenie z podziałem na role przeczytali tekst satyryczny.