Wróć

Panie z DKK rozmawiały o „Ordesie” Manuela Vilasa

data dodania: 2023.05.04

Przed weekendem majowym, w piątek 28 kwietnia 2023 roku, odbyło się comiesięczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Tym razem panie spotkały się w kawiarni i tam rozmawiały o przeczytanej książce – powieści hiszpańskiego poety i prozaika Manuela Vilasa „Ordesa”.

Ordesa to polodowcowa dolina leżąca w Pirenejach, jedna z atrakcji turystycznych Hiszpanii. „Ojciec uwielbiał Ordesę. Bo w Ordesie nagle wszystkie obłędy świata giną wobec wspaniałości gór, drzew, rzeki. (…) To było jego królestwo, jego dolina i jego góra, jego ojczyzna” – to cytat z książki, w której autor, odwołując się do własnych doświadczeń, porusza tematy śmierci najbliższych i odchodzenia, rodziny i rozpadu więzi rodzinnych, a także tęsknoty za tymi, którzy odeszli i pamięci o nich. 

Opinie o lekturze wśród dyskutujących były podzielone. Panie podkreślały, że powieść bardzo dobrze się czytało, że zawiera ponadczasowe rozważania o śmierci, życiu i przemijaniu. Podobała im się też kompozycja utworu – poszczególne rozdziały są jakby codziennymi przemyśleniami narratora. Zauważyły, że w „Ordesie” jest wiele poetyckich akcentów. Niektóre dyskutujące jednak narzekały, że powieść jest zlepkiem rozważań i brakowało im w treści konkretnych wydarzeń. Denerwowała je postawa narratora. Jak mówiły, wspomina rodziców, żałuje, że już z nimi nie porozmawia, lecz gdy jego matka żyła, nie odwiedzał jej za często. Podobnie z innymi krewnymi – nie kontaktował się z nimi, nie chodził na ich pogrzeby. Klubowiczki komentowały, że bohater miał oschłe relacje z rodzicami, jego rodzina była dysfunkcyjna. Stwierdziły, że za bardzo skupia się na sobie i powtarza te same myśli.

Czytelniczki podkreśliły, że książka jest także opisem najnowszej historii Hiszpanii, można lepiej poznać ten kraj. Zainteresowały je m.in. uwagi dotyczące hiszpańskiego szkolnictwa. Jedna z członkiń przygotowała na spotkanie wydrukowany spis cytatów z „Ordesy”. Panie czytały je i wskazywały na te, które ich zdaniem są najbardziej ciekawe.

Tematem majowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki będzie książka „Stracone pokolenie PRL”, której autorem jest Sławomir Koper.