Wróć

Pierwsza pomoc w dziale Gromadzenie i Opracowanie Zbiorów

data dodania: 2023.10.09

X Noc w Bibliotece odbyła się w sobotę 7 października 2023 roku w godz. 17.00-21.00. W tym roku hasło przewodnie było „Zdrowo zaczytani”, a przygotowane przez bibliotekarki spotkania, warsztaty, gry i zabawy oraz wystawy nawiązywały do tego motywu. 


Dział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów w czasie Nocy w Bibliotece zmienił się w punkt pierwszej pomocy. Można było tam wykonać masaż serca oraz sztuczne oddychanie na fantomie wypożyczonym od ratownika medycznego z Człuchowa. Pielęgniarka Maria Sitarek uczyła chętnych technik bandażowania. Dziewczynki odwiedzające dział otrzymywały czepki pielęgniarskie z napisem „Zdrowo zaczytani”, a chłopcy stetoskopy wykonane przez bibliotekarki i innych pracowników biblioteki. Rozdawane były też naklejki Bibliopacjent. Na korytarzu na I piętrze dzieci mogły zagrać w grę planszową „Wojtuś Chorutek”, w której gracz po wypadku na rowerze trafił do szpitala i przechodził poszczególne oddziały oraz poddawany był szczegółowym badaniom. Metą był wypis ze szpitala.
Ponadto w dziale można było przeczytać historię czepka pielęgniarskiego, jak również poznać narządy wewnętrzne człowieka i przećwiczyć ich układ na makietach. Wszyscy odwiedzający otrzymywali minibabeczki oraz zdrowe przekąski. 


W holu na I piętrze można było także sprawdzić swój stopień „zarażenia czytelnictwem”. Aby się tego dowiedzieć, trzeba było odpowiedzieć na kilka zagadek dotyczących znanych bajek, wierszy czy powieści. Po tym badaniu każdy otrzymywał receptę na czytanie książek z poszczególnych gatunków literackich wraz z określonym dawkowaniem. W nagrodę dzieci otrzymywały również kolorowe tatuaże, magiczne plasterki leczące rany oraz zakładki. Jak się okazało, znajomość literatury zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych była spora, wszyscy więc uczestnicy Nocy w Bibliotece byli zdrowo zarażeni czytelnictwem i nikt nie miał zamiaru z tego się wyleczyć.


Swoje stoisko mieli też przedstawiciele Ośrodka Profilaktyki Rodzinnej Agnieszka Ginter i Ireneusz Drobiński i Stanisław Czapiewski informowali o akcji Przystanek Streetwork prowadzonej przez pedagogów ulicy, a skierowanej do uczniów, którzy dojeżdżają do szkoły.


Organizatorami wydarzeń w ramach X Nocy w Bibliotece pn. „Zdrowo zaczytani” byli Stowarzyszenie LekTURa i Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach. Akcja dofinansowana została przez Urząd Miejski w Chojnicach i Starostwo Powiatowe.