Wróć

Przedwakacyjne spotkanie DKK dla dorosłych w kolorze niebieskim

data dodania: 2024.06.18

Comiesięczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych odbyło się w piątek 14 czerwca 2024 roku. Stało się już klubową tradycją, że na przedwakacyjne spotkanie członkinie przychodzą do ogródka jednej z klubowiczek. Tak było także tym razem – na tarasie,  w otoczeniu pięknej przyrody, panie rozmawiały o książkach. 

Czuć więc było atmosferę letniego spokoju i odpoczynku, który z pewnością przyda się wszystkim. Jak się też okazało, spotkanie, całkiem przypadkowo, zdominował niebieski kolor – bowiem wszystkie panie założyły coś niebieskiego... 

Głównym tematem dyskusji była książka „W Peerelu było lepiej” Maksymiliana Barta-Kozłowskiego. Jest to zbiór opowiadań poety i pisarza pochodzącego z Fordonu. Panie były zainteresowane twórczością  Maksymiliana Barta-Kozłowskiego (1936-2020), związanego z naszym regionem. Zaciekawił je też tytuł i opis na okładce, jednak sama lektura je rozczarowała. Czytelniczkom nie spodobał się język opowiadań, jedna z pań określiła go mianem „denerwującej stylistyki”. Mówiły, że fabuła jest chaotyczna, miejscami niezrozumiała, a treść opowiadań powierzchowna. Nie przypadły też do gustu nawiązania do Mrożka czy Orwella. Panie komentowały, że pierwsze opowiadanie było najlepsze. Czytelniczka, która chciała się z książki czegoś więcej dowiedzieć o czasach Peerelu, mówiła, że nic takiego nie znalazła. Akcja opowiadań toczy się bowiem już w okresie przełomu, a tytuł całości to tytuł jednego z opowiadań. Czy w Peerelu rzeczywiście było lepiej? – to pytanie skierowane jest więc do tych, którzy te czasy pamiętają.   

Jedna z czytelniczek zaprezentowała wybrane przez siebie cytaty, które nieco wpłynęły na podwyższenie ogólnej oceny. Panie jednak zgodnie przyznały, że zbiór przeczytały tylko dlatego, że był wyznaczony do omówienia… Potem przeszły do rozmowy o innych przeczytanych ostatnio książkach i  polecały koleżankom, żeby po nie sięgnęły.  

Rozmowa przeciągnęła się i spotkanie trwało dłużej niż zazwyczaj. Na wrześniowym spotkaniu, zgodnie z innym zwyczajem, klubowiczki będą rozmawiały o książkach, które przeczytają w wakacje, a tytułów, jak można się spodziewać, będzie dużo.