Wróć

Spotkanie młodzieżowego DKK wokół książki „Pani Kim wie”

data dodania: 2023.06.14

We wtorek 13 czerwca 2023 roku w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży. Tym razem klubowiczki, trochę w ograniczonym składzie, omówiły książkę „Pani Kim wie”, której autorem jest Cho Nam-Joo. Autorka porusza problemy ośmiu kobiet, w ośmiu rozdziałach. Całość dzieje się w Korei i dotyka zagadnień płci, nierówności oraz dyskryminacji.

W każdym z opowiadań obserwujemy dylemat głównej postaci, która stara się zmienić coś w swoim życiu, odnaleźć się na nowo lub spełnić marzenie. Na początku widzimy osoby delikatne i kruche, które zaczynają wewnętrzne przeobrażenie. Zaczynamy zastanawiać się, do czego zmierzają, czy są w stanie wywalczyć sobie lepszy byt czy wręcz przeciwnie – stracą wszystko. Wielokrotnie mamy do czynienia z wyjściem z wielopokoleniowego stereotypu kobiety podległej, poświęcającej się dla dobra rodziny i domu, rezygnującej z młodzieńczych marzeń, rozwoju kariery, pójścia na studia.

Klubowiczki czytając książkę, wielokrotnie musiały sobie przypominać, że jest ona osadzona w zupełnie innych realiach kulturowych. Zdarzały się momenty, że tak bardzo przydałby się tam jakiś wspólny mianownik, coś co nada głębszego sensu temu, że akurat te osiem historii zostało złączone w całość, że to właśnie je wybrała autorka. Być może umykał nam ten głębszy sens, zbyt odległa kultura, może coś nie zostało do końca zrozumiane. Może też doszukiwałyśmy się więcej, niż autorka była nam w stanie dać.

Zachęcamy do zmierzenia się z lekturą. Książka nie jest obszerna i warto samemu przekonać się, czy spełni pokładane w niej oczekiwania.