Wróć

Styczniowe spotkanie DKK dla dorosłych

data dodania: 2023.01.23

Członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych spotkały się w Czytelni w piątek 20 stycznia 2023 roku. Rozmawiały o książce Janusza Leona Wiśniewskiego i Eweliny Wojdyło „Nowa Zelandia. Podróż przedślubna”.

Książka jest relacją z podróży do Nowej Zelandii Janusza Leona Wiśniewskiego i jego partnerki Eweliny Wojdyło, którą to określili mianem przedślubnej. Jak podkreślił pisarz we wstępie, taka wyprawa jest korzystniejsza dla par niż tradycyjna podróż poślubna, gdyż wspólny wyjazd albo utwierdzi w decyzji, że chce się być razem, albo pokaże, że się jednak do siebie nie pasuje…  Podobnie zauważa autorka: „Wspólna przygoda zawsze łączy, nigdy dzieli. I co ważne, obnaża wady i zalety partnera bardziej niż randka na basenie”.

Omawiając treść książki klubowiczki stwierdziły, że powinna ona być zatytułowana tylko Podróż przedślubna, bo Nowa Zelandia jest w niej jedynie tłem. Tym bardziej, że para spędziła w tym kraju zaledwie 10 dni. Ich zdaniem za mało było w książce treści podróżniczych, a za dużo dygresji dotyczących wspomnień z przeszłości czy relacji pomiędzy zakochanymi. Nie odpowiadała im też koncepcja, że te same wydarzenia najpierw są opisane przez Ewelinę Wojdyło, a potem pokazane z perspektywy Janusza Leona Wiśniewskiego, przez co dwa razy czyta się o tym samym. Zbyt dużo też umieszczonych zostało prywatnych zdjęć autorów. Czytelniczki przyznały, że można sięgnąć po tę książkę, trzeba jednak mieć świadomość, że nie jest ona typowym przewodnikiem. Jedna z pań zauważyła, że podobały jej się fragmenty o bibliotekach i księgarniach, które autorka opisała jako ważny element wyprawy.

Panie w większości podkreślały, że cenią twórczość Janusza Leona Wiśniewskiego i przeczytały wiele jego książek, jednak ta nie przypadła im do gustu. W trakcie dyskusji wspominały także wizytę pisarza w chojnickiej bibliotece kilka lat temu, która pokazała, że jest on ciekawym człowiekiem. Ewelinę Wojdyło poznał właśnie podczas jednego ze swoich autorskich spotkań. 

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbędzie się w lutym, panie przeczytają powieść fantastyczno-przygodową „Zmorojewo” Jakuba Żulczyka.