Wróć

„Swing Time” Zadie Smith tematem spotkania DKK

data dodania: 2023.04.04

Członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki spotkały się w Czytelni MBP w piątek 31 marca 2023 roku. Tym razem rozmawiały o książce Zadie Smith „Swing Time”.

Zadie Smith jest poczytną brytyjską pisarką jamajskiego pochodzenia, autorką bestsellerów „Białe zęby” i „O pięknie”. Klubowiczki, które czytały także te jej powieści, podkreśliły, że są one ich zdaniem lepsze od „Swing Time”. Powieść ta, jak mówiły, jest rozwlekła i ciężko się ją czyta. Podkreśliły jednak, że porusza wiele ciekawych problemów, zarówno osobistych narratorki, której imię w treści się nie pojawia, jak i społecznych. To opowieść o przyjaźni z dzieciństwa pomiędzy narratorką a Tracey i ich wspólnej pasji do tańca. Uwielbiały one film „Swing Time” z Fredem Astairem. Panie rozmawiając o tym wątku przyjaźni, zauważyły, że dziewczynki także rywalizowały ze sobą, bo pochodziły z różnych społecznie domów, Tracey była też bardziej uzdolniona tanecznie. Z czasem ich drogi się rozeszły, ale przyjaźń wywarła duże piętno na późniejszym życiu bohaterki. 

Narratorka przez wiele lat jest jedną z asystentek znanej wokalistki Aimee, która zawładnęła jej życiem nie tylko zawodowym, ale też prywatnym. Z prologu czytelnik dowiaduje się, że nagle straciła tę pracę w atmosferze skandalu. Powieść porusza problem poszukiwania własnej drogi w życiu i trudnych wyborów. Istotnym wątkiem jest także życie emigrantów i ich dzieci w Wielkiej Brytanii. Kolejne to: poszukiwanie własnych korzeni, więź między rodzicami i dzieckiem czy problemy współczesnych mieszanych rodzin. Sporo miejsca zajmuje wątek Afryki i szkoły dla dziewcząt, którą funduje gwiazda muzyki. Dużo w treści jest o tańcu i pasji do tańca.

Omawiając treść książki, panie stwierdziły, że przedstawia ona ponury obraz współczesnego świata. Poruszone wątki w tej psychologiczno-społecznej powieści skłaniają do refleksji. Jedna z klubowiczek po lekturze obejrzała film „Swing Time” i zachęcała koleżanki do przypomnienia sobie tego klasyka. 

Na kolejne klubowe spotkanie w kwietniu członkinie DKK przeczytają książkę „Ordesa” Manuela Vilasa.