Wróć

Wystawa o Roku Wandy Rutkiewicz w holu MBP

data dodania: 2022.07.19

Do końca września w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach można oglądać wystawę o alpinistce i himalaistce Wandzie Rutkiewicz, która jest jednym z patronów roku 2022.

Wystawa składa się z 4 planszy. Na dwóch pierwszych znalazła się biografia Wandy Rutkiewicz, lista zdobytych przez nią szczytów i szczegółowy opis wyprawy na Mount Everest, która odbyła się w 1978 roku. Rutkiewicz była wówczas pierwszym Polakiem, który wszedł na najwyższą górę świata. Opis pochodzi z książki Mariusza Sepioły „Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonują każdą górę”.

Dwie kolejne plansze, to opis Korony Himalajów, czyli 14 gór, których wysokość przekracza 8 tys. m n.p.m. Z uwagi na lokalizację tych szczytów, często określa się je mianem Korona Himalajów i Karakorum. W jej skład wchodzą: Mount Everest, K2, Kanczendzonga (na tej górze zginęła Wanda Rutkiewicz), Lhotse, Makalu, Cho Oju, Dhaulagiri, Manaslu, Nanga Parbat, Annapurna, Gasherbrum I, Broad Peak, Gasherbrum II, Shisha Pangma. Na ekspozycji można zobaczyć kopie fotografii szczytów, przeczytać o pochodzeniu ich nazw czy dowiedzieć się, kto zdobył je jako pierwszy.

Wystawa uzupełniona jest gablotami, w których znajdują się książki poświęcone Wandzie Rutkiewicz, alpinistom oraz najwyższym szczytom świata.