Wróć

„Zmorojewo” Jakuba Żulczyka było tematem spotkania DKK dla dorosłych

data dodania: 2023.02.28

Członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki podczas comiesięcznego spotkania, które odbyło się 24 lutego 2023 roku w Czytelni MBP, rozmawiały o książce Jakuba Żulczyka „Zmorojewo”. 

Czytelniczkom książka się podobała i zgodnie przyznały, że dawno już nie czytały literatury młodzieżowej. Tylko jedna z klubowiczek krytycznie stwierdziła, że czegoś więcej oczekiwała po tytule tego autora. Panie chwaliły język tej fantastyczno-przygodowej powieści, mówiły, że jest sprawnie napisana, chociaż w prosty sposób, a treść wciąga. Zgodziły się z opinią samego Jakuba Żulczyka: „Trochę straszna, trochę śmieszna, trochę romantyczna, pełna dziwnych pomysłów książka dla każdego”.

Treść powieści zmienia się w kolejnych rozdziałach. Pierwsza część to wakacyjna przygoda nastoletnich bohaterów wypoczywających w Głuszycach. Druga to już świat fantasy – Zmorojewo, miasto widmo, zamieszkiwane przez Strażnika Dobra i inne dobre postacie, starające się ochronić ludzi przed Złem. Są także Żołnierze Zła, Leszego, usiłujący zdobyć Trzy Klucze, żeby przejąć władzę nad światem ludzi, a powstrzymać ich może tylko potomek Strażnika Dobra. Trzecia część powieści, to, jak stwierdziły czytelniczki, plastyczny opis walki dobra ze złem, przypominający grę komputerową. 

„Zmorojewo” jest opowieścią o samounicestwieniu – podwładna Leszego, Gangrena, nakłania ludzi do jedzenia siebie… Jest w niej trochę dydaktyzmu – zło może zostać rozbudzone przez jedno doszczętnie złe i opętane żądzą władzy serce… W powieściach Jakuba Żulczyka dominuje mroczny klimat, niczym z książek Stephena Kinga, także tutaj nie brakuje elementów horroru, przerażających postaci, przemocy. Jednak fabuła podana jest w lżejszy sposób, jak przystało na literaturę młodzieżową.

Na kolejne spotkanie członkinie DKK przeczytają „Swing Time” autorstwa Zadie Smith.