Zbiory Biblioteki Narodowej dostępne też w chojnickiej bibliotece

Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach przystąpiła do projektu Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych Academica, realizowanego przez Bibliotekę Narodową. Dzięki temu czytelnicy mogą zdalnie korzystać z książek i czasopism naukowych.

Academica to system oparty na tradycyjnych wypożyczeniach międzybibliotecznych, ale w wersji cyfrowej. W bibliotekach naukowych i publicznych włączonych do projektu można uzyskać dostęp do elektronicznych wersji książek i czasopism z różnych dziedzin wiedzy. Wysyłanie książek tradycyjną pocztą zostało zastąpione dostępem do zbiorów Biblioteki Narodowej przy wykorzystaniu terminali znajdujących się w bibliotekach w całej Polsce. Terminal to stanowisko komputerowe, na które Biblioteka Narodowa udostępnia publikacje zarezerwowane wcześniej przez samego czytelnika. Udostępnianie ich odbywa się zgodnie z zapisami Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, dlatego też podczas korzystania z Academiki występują ograniczenia w kopiowaniu i drukowaniu fragmentów dzieł. Publikacje chronione prawem autorskim mogą być przeglądane tylko na specjalnie do tego przeznaczonych terminalach, natomiast pozostałe materiały można przeglądać na dowolnym komputerze z dostępem do internetu. Terminal z Academicą znajduje się w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej, a korzystanie z niego jest całkowicie bezpłatne.

Wszystkich zainteresowanych rejestracją w cyfrowej wypożyczalni międzybibliotecznej Academica zapraszamy do Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach.
Więcej o Academice na http://www.bn.org.pl/zasoby-cyfrowe-i-linki/academica