Autorka Zofia Stanecka rozmawiała z dziećmi o pisaniu książek

W Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci w środę 3 kwietnia 2019 roku odbyło się spotkanie z pisarką dla dzieci Zofią Stanecką, autorką m.in. serii książeczek o przygodach pięcioletniej Basi. Odbyło się ono w ramach programu Dyskusyjny Klub Książki.

Były to warsztaty przeznaczone dla młodszych dzieci. Uczestniczyły w nich kl. Ib i Id ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Chojnicach oraz inni czytelnicy działu. Na początku specjalnego gościa przedstawiła bibliotekarka Wioletta Karpiak, a sama pisarka powiedziała o sobie: – „Mam na imię Zosia i zajmuję się pisaniem książek”. I właśnie pisanie książek było tematem tego spotkania.

Pisarka najpierw przeczytała fragment jednej ze swoich książek – „Wielkiej księgi Basi i Franka”, a następnie rozmawiała z dziećmi o tym, czym jest książka. Jak ustalili, jest ona rzeczą, jak np. komputer, kredki czy kolczyki, ale nie taką zwykłą rzeczą. – „Jeśli istnieje magia na świecie, to jest zawarta na stronach książki” – mówiła Zofia Stanecka. Dodała, że między jej okładkami może być zamknięty cały świat. – „Każda okładka książki jest drzwiami do innego świata” – podkreśliła. Może to być świat Basi, świat smoków czy dowolny inny, o którym pisarz napisze.

W dalszej kolejności pierwszoklasiści dowiedzieli się, z czego składa się książka i zastanawiali nad pracą pisarza. Gdzie pracuje? Jakiego sprzętu używa? Skąd bierze pomysły? Zofia Stanecka ciekawie prowadziła rozmowę, a dodatkowo ilustrowała ją zabawnymi rysunkami. Pisanie książek przyrównała do… zupy, rysując głowę przypominającą garnek z gotującą zupą. – „Z pustego garnka nie wyjdzie zupa, a z pustej głowy nie wyjdzie książka” – mówiła. I tak jak od kucharza zależy jak smaczna będzie zupa, tak samo od pisarza zależy, jak ciekawa będzie wymyślona przez niego historia. A wyobraźnia pisarza jest tak istotna, jak sól w zupie.

W trakcie spotkania Zofia Stanecka pokazała młodym czytelnikom postać Basi z ilustracji znajdujących się w serii książek i opowiedziała jedną z historii Basi i jej taty. Następnie przyszedł czas na samodzielną pracę. Dzieci miały za zadanie wymyślić postać, którą chciałyby zostać i wykonać z papieru maskę pokazującą tego bohatera.

Warsztaty odbyły się w ramach programu Dyskusyjny Klub Książki. Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Instytutu Książki.