Biblioteka już otwarta po przerwie

We wtorek 1 grudnia 2020 działy biblioteczne ponownie otwarte zostały dla czytelników. Tworzyły się kolejki oczekujących na wejście, co spowodowane jest limitem osób mogących przebywać wewnątrz. Uwaga, obowiązują inne godziny otwarcia działów.

Po prawie trzytygodniowej przerwie wynikającej z zaleceń rządowych, biblioteka wznowiła wypożyczanie książek i innych zbiorów z zachowaniem reżimu epidemiologicznego. We wtorek już od 11.00 była kolejka osób do Wypożyczalni dla dorosłych, które chciały oddać przeczytane książki i wypożyczyć nowe tytuły. W ciągu 4 godzin, kiedy dział był otwarty dla czytelników, wypożyczalnia odnotowała 124 czytelników, którzy wypożyczyli 357 książek. Frekwencja była o 100 proc. wyższa od średniej dziennej, a stali czytelnicy brali więcej egzemplarzy niż zwykle, na zapas. Także studenci licznie odwiedzali Wypożyczalnię naukową, korzystając z możliwości otrzymania materiałów do pisania prac naukowych i przygotowywania się do zajęć. Ten dział odnotował 39 czytelników i wypożyczenie 237 woluminów. Nie brakowało też osób w pozostałych bibliotecznych działach. Niektórzy telefonowali i umawiali się na wizytę w kolejnych dniach, by uniknąć oczekiwania.

Wypożyczalnia dla dorosłych, Wypożyczalnia naukowa, Mediateka i Czytelnia dla dorosłych wraz działem regionalnym otwarte są dla czytelników w poniedziałki i czwartki w godz. od 11.00 do 18.00, a we wtorki, środy i piątki w godz. od 11.00 do 15.00. Oddział dla dzieci otwarty jest w poniedziałki i czwartki w godz. od 11.00 do 16.00, a we wtorki, środy i piątki w godz. od 11.00 do 15.00. W soboty działy są nieczynne.

Wypożyczanie odbywa się z zachowaniem wytycznych epidemiologicznych. Nadal obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa oraz dezynfekcji rąk, a także limit osób przebywających w działach. Z bibliotekarzami można nadal kontaktować się telefonicznie lub online bez wychodzenia z domu.