Bibliotekarki z wizytą u małych pacjentów chojnickiego szpitala

Trwająca w MBP akcja Dwa tygodnie z książką skierowana jest także do małych pacjentów Szpitala Specjalistycznego w Chojnicach. Bibliotekarki odwiedzają dzieci i czytają im historyjki. Każdy pacjent otrzymuje również książkę i okolicznościowy magnes.

We wtorek 7 maja 2019 roku bibliotekarki wybrały się do oddziału pediatrycznego oraz otolaryngologicznego w chojnickim szpitalu i przeczytały dzieciom książeczkę pt. „Bardzo głodna gąsienica” Erica Carle’a.

Książka opowiada o przemianie gąsienicy w motyla. Maluszki dowiedziały się jak z jajeczka wykluwa się malutka gąsienia, która na początku jest bardzo głodna i zajada wiele smakołyków, aż w końcu staje się gruba i najedzona, więc buduje sobie domek – kokon, żeby wreszcie zamienić się w pięknego, kolorowego motyla. Na zakończenie spotkania dzieci zostały obdarowane obrazkiem do pokolorowania, na którym była narysowana bohaterka historyjki i książeczką z serii Przygody Fenka, pt. „Biblioteka”, a rodzice magnesy towarzyszące akcji. Kilka książeczek pozostało także na oddziale pediatrycznym – zostaną włączone do szpitalnej biblioteczki.

Nie wszyscy rodzice dzieci przybywających na oddziałach zdecydowali się przyjść na wspólne czytanie, ponieważ maluszki spały, były po zabiegach lub nie czuły się za dobrze. Do tych dzieci bibliotekarki zaglądały i wręczały książeczki.

Organizatorami akcji Dwa tygodnie z książką są Stowarzyszenie LekTURa i Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach. Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Urząd Miejski w Chojnicach i Starostwo Powiatowe w Chojnicach.

W poniedziałek 29 kwietnia 2019 roku bibliotekarki przeczytały dzieciom książeczkę „Wdzięczność”, która opowiada o przygodach liska Fenka. Mali pacjenci dowiedzieli się z opowieści, że na świecie jest mnóstwo rzeczy, za które można być wdzięcznym. Następnie stworzyli swoją własną listę wdzięczności, na której narysowali przedmioty, zjawiska czy osoby, za które są wdzięczni. Mamy towarzyszące swoim pociechom w szpitalu także przyłączyły się do zadania. W upominku dzieci otrzymały książeczki dostosowane do ich wieku.

Kilkoro pacjentów oddziału pediatrycznego to niemowlęta, dlatego bibliotekarki zajrzały też do sal, w których przebywają i na ręce rodzica przekazały książeczki o przygodach małego liska Fenka. Książki i kolorowanki przekazały też dla tych dzieci, które ze względu na stan zdrowia nie mogły pojawić się na wspólnym czytaniu.