Członkinie DKK dla dorosłych rozmawiały o książce „Pustki”

W środę 19 kwietnia 2017 roku odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Panie rozmawiały na nim o książce Andrew Michaela Hurleya „Pustki”.

Spotkanie odbyło się w kolejnym chojnickim lokalu, do którego klubowiczki zajrzały. Rozmowa o książce toczyła się więc nie tylko przy kawie i herbacie.

„Pustki” to debiutancka powieść angielskiego pisarza. W internecie klasyfikowana jest jako powieść grozy, jednak czytelniczki przekonały się, że w rzeczywistości nią nie jest. Jest w niej wprawdzie dużo mroczności i od pierwszych stron wyczuwa się atmosferę grozy. Czytelnik cały czas oczekuje, że za chwilę coś się złego wydarzy…, ale prawie do końca powieść nic takiego nie następuje. A gdy już się coś się zdarza, to autor opisuje to pobieżnie. Członkinie klubu stwierdziły, że w książce jest dużo niedopowiedzeń. Pojawia się dużo wątków, które potem nie są kontynuowane i nie zostają wyjaśnione. Był to z pewnością celowy zabiegi pisarza mający skłonić czytającego do zastanowienia się nad tym, co mogło się wydarzyć. Jednak dyskutującym paniom nie przypadło to do gustu. Czytelniczkom brakowało akcji. Przyznały, że spodziewały się czegoś innego, zwłaszcza po przytoczonej na okładce opinii Stephena Kinga, że jest to niesamowita powieść.

Rozmówczynie przyznały równocześnie, że pomimo tych zarzutów książkę dobrze się czyta. Jej narratorem jest mężczyzna, który wspomina wydarzenia z dzieciństwa, w tym wielkanocne pielgrzymki grupki katolików do mrocznego Moorings, zwanego Pustkami i sadystycznego proboszcza Wilfreda. Podkreśliły, że książka jest doskonałym studium dewocji. Zwłaszcza postać matki narratora, pani Smith, która żyje pozorami, zmusza nowego proboszcza do kontynuowania zwyczajów zmarłego księdza Wilfreda. Pani Smith przywiązuje ogromną wagę do rytuałów, liczy na to, że podczas kolejnej pielgrzymki cudowne źródełko w Pustkach uzdrowi jej starszego syna, który jest niepełnosprawny umysłowo i niemy.
Członkinie klubu zgodnie stwierdziły, że książka im się nie podobała, ale same zauważyły, że rozmowa o „Pustkach” zajęła im sporo czasu, nie była to więc lektura, którą szybko się zapomina.

Termin kolejnego spotkania DKK ustalony został na 19 maja 2017 roku. Jego tematem będzie książka pochodzącej z Polski Eli Sidi zatytułowana „Czcij ojca swego”.

logo_dkk_duze