Członkinie DKK omawiały „Pokorę” Szczepana Twardocha

Comiesięczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych odbyło się w piątek 21 maja 2021 roku. Klubowiczki jeszcze tym razem rozmawiały online, przed kamerami w swoich domach lub ogródkach, korzystając z ładnej pogody.

Wszystkim dyskutującym podobała się książka „Pokora” Szczepana Twardocha. To zresztą nie pierwsza powieść tego pisarza, która zyskała uznanie klubowiczek. Jak mówiły, opowieść o życiu Aloisa Pokory dobrze się czyta, jest ciekawa i wielowątkowa. Jednym z tematów są losy mieszkańców Śląska przed wybuchem I wojny światowej i po odrodzeniu się Polski. Następnie kwestia tożsamości narodowej – Alois nie czuje się Polakiem, tylko Ślązakiem, a bycie dobrym Niemcem uważa za swój obowiązek. Kolejnym jest beznadziejna, wręcz poddańcza miłość bohatera do kobiety z wyższej sfery społecznej, która nie traktuje go poważnie, a często z niego szydzi. Dążenie do uzyskania awansu społecznego i upokorzenia, które Pokora musiał znosić – to kolejny poruszony problem. Pojawia się także kwestia skutków wyrwania ze środowiska rodzinnego, poczucia braku swojego miejsca na ziemi i wyobcowania. Innymi poruszonymi tematami są wojna, bez bohaterskiej otoczki, w której człowiek jest tylko trybikiem oraz rewolucja przetaczająca się przez pokonane Niemcy. Relacje rodzinne i tajemnice czy role społeczne przypisane kobietom – to kolejne wątki poruszone w trakcie klubowej rozmowy. Dyskutujące podkreślały, że powieść warto przeczytać i zastanowić się nad omawianą w niej problematyką.

Natomiast na czerwcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki członkinie przeczytają powieść Joanny Bator „Gorzko, gorzko”.