Członkinie DKK rozmawiały online o książce

Z powodu zagrożenia koronawirusem zaplanowane na piątek 20 marca 2020 roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki nie odbyło się tak jak co miesiąc. Jedna z członkiń klubu zaproponowała jednak zorganizowanie rozmowy o książce za pomocą Messengera.

W spotkaniu online uczestniczyło sześć klubowiczek, które pozostając w domu, przez internet wymieniły się spostrzeżeniami o książce George’a Saundersa „10 grudnia”. Egzemplarze wypożyczyły jeszcze przed zamknięciem dla czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach, mogły się więc z nią teraz zapoznać.

Jak się okazało, nie wszystkim dyskutującym ten zbiór opowiadań amerykańskiego nowelisty się podobał, pomimo dobrych recenzji i licznych nagród. Treść jest bowiem dość zawiła, czasami absurdalna, ale też przenikliwa i przerażająca. Te panie, którym książka przypadła do gustu, podkreśliły, że warto ją przeczytać, gdyż porusza kwestie zła, przekraczania granic tego, co dopuszczalne, ale także opisuje historie ludzi dziwacznych, zagubionych czy dokonujących złych wyborów. Mówiły, że najbardziej przerażająca jest „Ucieczka z Pajęczej Głowy”, dotycząca eksperymentów biochemicznych na więźniach.

W trakcie rozmowy klubowiczki zaprezentowały też książki, które teraz czytają, gdyż pozostając w domu, mogą więcej czasu przeznaczyć na lekturę. Wśród wymienionych tytułów znalazły się: „Droga Jana” Doroty Danielewicz – opisująca historię matki niepełnosprawnego dziecka, „Maria Skłodowska-Curie. Złodziejka mężów. Życie i miłości” Iwony Kienzler, „Nikt nie idzie” Jakuba Małeckiego, „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk, „Stryjeńska. Diabli nadali” Angeliki Kuźniak – biografia malarki Zofii Stryjeńskiej oraz thrillery: „Głosy z zaświatów” Remigiusza Mroza, „Mara” Małgorzaty i Michała Kuźmińskich, seria „Ukryta sieć” – „Cokolwiek wybierzesz” (tom 1) i „Kimkolwiek jesteś” (tom 2) Jakuba Szamałka.

Na kolejne spotkanie klubowe panie przeczytają kryminały Roberta Małeckiego. W sytuacji, gdy nadal będą panowały ograniczenia związane z koronawirusem, spotkanie ponownie odbędzie się online.