Czy dobrze jest się nudzić?

We wtorek 15 października 2019 roku w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci odbyły się czwarte zajęcia biblioterapeutyczne, w których uczestniczyła klasa IIa z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Chojnicach.

Zajęcia rozpoczęły się od zmierzenia nastrojów grupy, omówienia ich i narysowania. Następnie odbyła się dyskusja nad znaczeniem słowa nuda. Czym jest, czym się charakteryzuje, jak się wtedy czujemy, co robimy i czy nuda jest nam potrzebna. Po dokładnym omówieniu tematu i ustaleniu definicji słowa nuda, bibliotekarka przeczytała uczniom książkę pt. „Krowa Matylda się nudzi”.

Po przeczytaniu historyjki o kreatywnej krowie, nadszedł czas na pracę plastyczną. Uczniowie zostali podzieleni na cztery grupy, a każda z nich otrzymała inne zadanie. Pierwsza grupa miała narysować sytuację, w której leniwie spędza czas (samemu), druga rysowała aktywne spędzanie czasu (samemu), trzecia – wspólne spędzanie czasu (z kimś), a czwarta sytuację, w której się nudzi. Po wykonaniu zadania każdy uczeń musiał pokazać innym swój rysunek i go omówić. Jak się okazało w trakcie zajęć, uczniowie czasem się nudzą sami, a czasami można się nudzić nawet z kimś. Bardzo często nudzimy się w oczekiwaniu na coś – na obiad, na powrót rodzica. Wszyscy zgodzili się ze stwierdzeniem, że nuda jest każdemu człowiekowi potrzebna, bo dzięki niej możemy wymyślić coś ciekawego, coś nowego.

Kolejne spotkanie biblioterapeutyczne już 29 października 2019.