Czy rzeczy mówią od rzeczy? – spotkanie z Wiesławem Błachem

Autor wierszyków dla najmłodszych chojniczanin Wiesław Błach gościł w Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci. 10 grudnia 2019 roku spotkał się z uczniami klas pierwszej i drugiej z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Chojnicach.

Gościa, jak i przybyłych czytelników przywitała Wioletta Karpiak. Następnie głos zabrał autor, który na samym początku podkreślił, że przede wszystkim jest nauczycielem. Pisanie jest jego hobby i nie uważa się za pisarza, mimo że na swoim koncie ma już cztery książeczki. Pierwsze trzy, w których znajdują się wierszyki o zwierzętach, napisał na zamówienie wydawnictwa. W książce „Co warto wiedzieć o zwierzętach” odpowiedzialny był tylko za tekst wierszyków. – „Okazała się ona hitem wydawniczym. Ukazało się już kilka wznowień i została uznana za bestseller” – mówił Wiesław Błach. W związku z takim odzewem czytelników zlecono mu napisanie dwóch kolejnych: „Najpiękniejsze zwierzęta świata” i „Najgroźniejsze zwierzęta świata”. Przy powstawaniu tych był już odpowiedzialny za więcej rzeczy, m.in. za stworzenie list zwierząt oraz za znalezienie podstawowych informacji o nich. – „Te książki pisało się trudniej ze względu na informacje, które miałem dopisać do swoich wierszyków. Często nie mogłem znaleźć wiadomości, np. ile lat żyje jakieś zwierzę” – podkreślał autor. Dodał także, że ciężko się pisze takie utwory na zamówienie i że jest to zupełnie inny proces twórczy.

Po sukcesie książek o zwierzętach postanowił wysłać do wydawnictwa napisane dużo wcześniej teksty. I jak się okazało spodobały się i na rynku ukazała się najnowsza książka Wisława Błacha „Rzeczy mówią do rzeczy, a nie od rzeczy”. – „Są to wierszyki, w których mówią do nas rzeczy z naszego otoczenia. Jestem gotów dać gwarancję, że każdy, kto będzie czytał tę książkę nieraz się uśmiechnie, a nawet roześmieje” – mówił. W książeczce czytelnicy mogą poczytać m.in. o ubraniach, przedmiotach z piórnika, niektórych potrawach, warzywach czy pomieszczeniach w domu. Pisarz przyznał, że przed laty tej książeczki nie chciało wydać żadne wydawnictwo, a wysłał tekst aż do 104 redakcji. Jednak nie zniechęcił się, dokonał kilku zmian i w tym roku ponownie spróbował. Udało się. – „Pisząc, trzeba pamiętać, że nie można się szybko zrażać, gdy ktoś odmówi nam wydania książki” – dodał.

Na zakończenie spotkania uczniowie zadawali autorowi mnóstwo pytań i mogli otrzymać pamiątkowy wpis do książek. Młodych czytelników, którzy nie byli na spotkaniu, a są ciekawi twórczości Wiesława Błacha, zapraszamy do Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci, gdzie dostępne są wszystkie książki autora.