Czytelniczki z DKK rozmawiały o „Jolancie” Sylwii Chutnik

Na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się w piątek 16 listopada 2018 roku członkinie klubu rozmawiały o powieści „Jolanta” Sylwii Chutnik.

Książka większości podobała się, stwierdziły, że jest interesująca, jednak dyskutujące podkreśliły, że jest przygnębiająca. Niektóre przyznały, że przez to ciężko się ją czytało. Zastanawiały się, czy pisarka nie nagromadziła zbyt dużo destrukcyjnych akcentów, gdyż nie było w niej nic optymistycznego. Panie mówiły, że jest to studium depresji głównej bohaterki Jolanty. Młoda kobieta już w dzieciństwie była chwiejna psychicznie i miała skłonności do samookaleczenia. Bardzo ciężko przeżyła odejście ojca od matki i jego związek z inną kobietą. Rodzice nie ułatwili jej wtedy tego, gdyż sami nie radzili sobie z tą sytuacją. Po śmierci matki, która nadużywała alkoholu, została sama ze starszym bratem. Nie umiała jednak nawiązać z nim kontaktu. Jej zachowanie było depresyjne.

Czytelniczki zauważyły, że wcześniej w dzieciństwie Jolanty było sporo pozytywnych wydarzeń, jednak ona negatywnie oceniała swoje życie. Stwierdziły, że potrzebna jej była pomoc medyczna. Bohaterka próbowała żyć jak inni, wyszła za mąż, urodziła dziecko, jednak cały czas powtarzała sobie swoją dewizę: „nie mówić, nie ufać, nie odczuwać”. Sięgała początkowo po alkohol, potem wąchała klej, żeby się łatwiej z tym ukrywać. Panie zauważyły też, że Jolanta uciekała w marzenia, a świat jej marzeń był bogaty.

Dyskutujące wspomniały także o tym, że akcja książki jest osadzona w czasach transformacji ustrojowej i jest pokazana oczami młodej osoby wkraczającej w dorosłe życie. Jest to szary, przygnębiający świat. Naturalistyczny jest opis warszawskiego osiedla Żerań i sąsiadów z bloku. Jednym z nich jest mężczyzna, który gwałci dziewczynę i potem bezkarnie mieszka obok. Miejsce, w którym Jolanta żyje jest przytłaczające. Powieść, jak się okazało, wywołała wiele tematów do dyskusji o życiu.

Na kolejnym spotkaniu DKK panie rozmawiać będą o książce „Julie&Julie. Rok niebezpiecznego gotowania” Julie Powell.