DKK dla dorosłych rozmawiał o książce „Balzakiana” Jacka Dehnela

Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych na spotkaniu, które odbyło się w środę 14 listopada 2012 roku omawiał książkę „Balzakiana” Jacka Dehnela. Spotkanie tym razem odbyło się w jednej z chojnickich kawiarni, przy słodkim deserze.

„Balzakiana” to druga powieść Jacka Dehnela omawiana przez DKK, wcześniej panie dyskutowały już o „Lali”. Pisarz gościł także w Chojnicach w ramach spotkań autorskich DKK. Jacek Dehnel każdą swoją książkę pisze w innym stylu. Tym razem nawiązuje do „Komedii ludzkiej” francuskiego pisarza Honoriusza Balzaka. Na książkę składają się cztery opowiadania, dziejące się w Polsce komunistycznej oraz w tej współczesnej. – Samo życie, ale przygnębiające – tak dyskutujące podsumowały ich tematykę. Jak stwierdziły, motywem przewodnim wszystkich tych historii są relacje międzyludzkie i pieniądze, a właściwie wpływ pieniędzy na ludzi. Zwróciły uwagę na realistyczny, barwny język, którym autor opisuje swoich bohaterów, ich cechy charakteru, żądze sławy czy zysku. – Dehnel jest dla mnie mistrzem słowa, po mistrzowsku maluje poszczególne sceny – stwierdziła jedna z pań. Inne panie dodały, że w książce jest mało dialogów, jednak historie są barwnie opowiedziane. – Używa zwyczajnych słów, ale ich połączenie jest niesamowite – zauważyła kolejna czytelniczka.

Członkinie klubu zapoznały się z recenzjami „Balzakiany”. Zauważyły, że pisarz pomimo młodego wieku wiernie pokazuje szczegóły czasów komunizmu i ma dojrzałe przemyślenia, a także ma dar postrzegania rzeczywistości i przelewania tego na papier. Jednogłośnie uznały, że książkę warto przeczytać.

Termin kolejnego spotkania ustalony został na 5 grudnia 2012 r. Wybrana powieść do czytania to „Wychowanie dziewcząt w Czechach” Michala Viewegha.