DKK dla dorosłych rozmawiał o książkach Amosa Oza

Marcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych, które odbyło się w czwartek 7 marca 2013 roku poświęcone było twórczości izraelskiego pisarza Amosa Oza. Jego książki zainteresowały panie po tym jak w styczniu omawiały książkę „Jak uleczyć fanatyka”.

Jak się okazało, jedna z członkiń posiada w swojej biblioteczce kilka tytułów Oza i udostępniła je do czytania. Podczas tego spotkania panie gościły także nową czytelniczkę, która dołączyła do klubu.

Panie omawiały pięć książek Amosa Oza, były to: „Opowieść o miłości i mroku. Powieść autobiograficzna”, „Fima”, „Mój Michael”, „Nagle w głębi lasu” oraz „Tam, gdzie wyją szakale”. Przybliżyły pozostałym czytelniczkom treść poszczególnych tytułów. Jak zauważyły, wszystkie świetnie się czyta, chociaż mało w nich dialogów i w niektórych mało akcji, jednak ich tematyka jest bardzo interesująca. „Opowieść o miłości i mroku” to autobiografia pisarza, z której można się dowiedzieć, jak wyglądało życie w Izraelu Żydów wypędzonych z Europy na początku XX wieku. Opowiadania „Tam, gdzie wyją szakale” pokazują życie mieszkańców kibuców, ich dramaty i namiętności. „Mój Michael” to historia zwykłego małżeństwa, udanego, nudnego, tymczasem oboje małżonkowie stwarzają tylko pozory, bo tak naprawdę są nieszczęśliwi. Z kolei „Fima” to historia izraelskiego intelektualisty, zagubionego, otaczającego się kobietami. „Nagle w głębi lasu” to opowieść dla dzieci, o wiosce odciętej od świata, w której nie ma żadnych zwierząt i tylko dorośli opowiadają, że kiedyś żyły w niej zwierzęta. Jest to zarazem książka dla dorosłych z przesłaniem mówiącym o skutkach odtrącania innych ludzi.

Członkinie DKK polecają wszystkim książki Amosa Oza. Natomiast na następnym spotkaniu, którego termin ustaliły na 11 kwietnia 2013 roku, omawiać będą książkę „Złoty notes” Doris Lessing.