DKK dla młodzieży rozmawiał o „Szczurach i wilkach” Grzegorza Gortata

Na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 6 listopada 2014 roku w Oddziale dla dzieci i młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej członkinie omówiły książkę pt. „Szczury i wilki” Grzegorza Gortata.

Dla piętnastoletniego Heinricha, bo już nie Heńka, autorytetem jest Adolf Hitler wraz z dziełem swojego życie „Mein Kampf”. Z wielkim zaangażowanie chłopak broni „czystości polskiej krwi” wcielając w życie bezwzględne i brutalne idee Hitlera. Obok historii Heinricha autor przedstawia wydarzenia dziejące się podczas drugiej wojny światowej. Rzeczywistość obozu koncentracyjnego: prawa ustanowione przez niemieckich żołnierzy, okrucieństwo, poniżenia, utrata ludzkiej godności, głód, choroby, śmierć a nawet miłość. Czy Heinrich uzmysławia sobie, o co walczy? Czy byłby równie oddany sprawie, gdyby sam doświadczył piekła obozu koncentracyjnego?

Książka zaskoczyła członkinie konstrukcją i dwiema płaszczyznami czasowymi. Tematyka trudna, nastrój ponury i pytanie: czy czymś się różni współczesny Heinrich od Hitlera?