DKK dla młodzieży uczestniczył w Zlocie Dziecięcych Klubów DKK w Pruszczu Gdańskim

Uczestniczki Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży Oddziału dla Dzieci i Młodzieży MBP w Chojnicach wybrały się 19 września 2012 roku wraz z bibliotekarkami Wiolettą Karpiak i Malwiną Miszewską na Zlot Dziecięcych Klubów DKK, zorganizowany z okazji 5-lecia DKK w województwie pomorskim. Zlot odbył się w Faktorii Handlowej w Pruszczu Gdańskim.

W programie zlotu znalazło się oprowadzanie po osadzie przez jej mieszkańca (przewodnika), zwiedzanie Chaty Wodza z wystawą multimedialną, Chaty Bursztyniarza i Kowala oraz oglądanie ich warsztatów pracy, wylepianie garnków, a także projekcje filmów o odkryciach archeologicznych. Dzięki tym zajęciom grupa dowiedziała się między innymi: co oznacza nazwa „faktoria handlowa” (ku zaskoczeniu niektórych, nie ma ona nic wspólnego ze współczesną galerią handlową); którędy biegł szlak bursztynowy; jak cenna w dawnych czasach była ta żywica i jaki jej kolor był najbardziej pożądany w wyrobach biżuteryjnych; ile milionów lat ma bursztyn bałtycki i dlaczego tylko on nadaje się do rzeźbienia; w jaki sposób Goci lepili garnki z gliny, bez użycia koła garncarskiego i wiele innych zaskakujących ciekawostek. Pomimo deszczowej pogody humory dopisywały wszystkim, a gorąca herbata, gofry i zapiekanki stały się dopełnieniem wspaniałego dnia.
Przypominamy, że klub młodzieżowy w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży działa od października 2010 roku, a spotkania odbywają się raz w miesiącu z przerwą wakacyjną. Wyjazd członkiń DKK dla młodzieży do Pruszcza Gdańskiego sfinansowała Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach.