DKK o „Amatorkach” Elfriede Jelinek

Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych na spotkaniu, które odbyło się 18 stycznia 2012 roku rozmawiał o powieści Elfriede Jelinek „Amatorki”. Członkinie DKK zebrały się najpierw w Wypożyczalni Literatury Pięknej i Popularnej dla Dorosłych MBP, żeby wymienić książki i następnie udały się do herbaciarni, by podyskutować o przeczytanej książce.

„Amatorki” Elfriede Jelinek to powieść nagrodzona w 2004 roku Literacką Nagrodą Nobla. Opowiada historię dwóch kobiet. Jedna z bohaterek, Brigitte, szuka stabilizacji życiowej, którą według niej może jej zapewnić jedynie przedsiębiorczy mąż. Bezwzględnie dąży do celu, tracąc miłość i wrażliwość. Druga bohaterka, Paula, szuka miłości i wiąże się z mężczyzną, który nie jest w stanie jej dać ani stabilizacji, ani odwzajemnić uczucia. Pisarka, jak sama stwierdziła, opisuje związek między mężczyzną i kobietą jako relację między panem i niewolnikiem. „Dopóki miarą wartości seksualnej mężczyzny będą praca, sława i bogactwo, a kobiecie jako źródło siły pozostanie tylko jej ciało, młodość i uroda, nic się nie zmieni” – to słowa Elfriede Jelinek.

Członkinie DKK stwierdziły, że powieść jest ciekawa i dobrze się ją czyta, pomimo braku dużych liter w tekście i beznamiętnej narracji. Większość pań zauważyła jednak, że odzwierciedla ona negatywne nastawienie pisarki do życia. Członkinie DKK po zapoznaniu się z biografią noblistki stwierdziły, że fabuła jest odzwierciedleniem depresyjnych myśli pisarki. Równocześnie przyznały, że Jelinek odsłania stereotypy dotyczące roli życiowej kobiet i mężczyzn oraz wzajemnych oczekiwań co do płci przeciwnej. Dyskutujące zastanawiały się, na ile te stereotypy są aktualne, powieść powstała bowiem prawie 40 lat temu. „Kobieta wychodzi za mąż, albo ginie inaczej” – to jeden z przytoczonych cytatów. – To proza feministyczna, opisująca walkę płci, w której kobieta oczekuje pieniędzy, a mężczyzna seksu i usługiwania mu. To powieść o kobiecej seksualności, brutalności rodziców wobec dzieci, niewolnictwie i o alkoholizmie przekazywanym z pokolenia na pokolenie – mówiły rozmówczynie. Jak dodały, relacje międzyludzkie pisarka przedstawia jako transakcje handlowe. – Pokazuje brutalną prawdę aż do bólu. Czytający broni się przed sugestią, że taki świat naprawdę istnieje – stwierdziła jedna z pań.
W trakcie spotkania panie zapoznały się także z listą książek DKK z Miejskiej i Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, będącej koordynatorem działalności dyskusyjnych klubów w województwie pomorskim, i złożyły swoje propozycje tytułów do wspólnego czytania. Termin kolejnego spotkania ustaliły na 15 lutego. Omawianą książką będzie „Gra Anioła” Carlosa Ruiza Zafona.