DKK o „Bierkach” Marcina Szczygielskiego

Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych spotkał się w środę 25 kwietnia 2018 roku w jednej chojnickich restauracji. Panie rozmawiały o powieści Marcina Szczygielskiego „Bierki”.

„Bierki” to druga po „Berku” książka Marcina Szczygielskiego tworząca cykl „Kroniki nierówności”. Dotyczy ona homoseksualizmu i nietolerancji. Pokazuje, że tak naprawdę i hetero, i homoseksualiści szukają bliskości i miłości. Na początku spotkania członkinie klubu zwróciły uwagę na okładkę „Bierek”. Jest to kolejne wydanie tej książki, wcześniejsze miały inną okładkę. Ta jest prowokująca i odbiega od treści. Większość dyskutujących uznała, że taka okładka może zniechęcić do lektury, sugeruje bowiem, że jest to książka pornograficzna. Jedna z pań wprost przyznała, że sięgnęła po książkę tylko dlatego, że miała ją omawiać na klubowym spotkaniu, ale w trakcie czytania przekonała się, że warto się z nią zapoznać. Inna skomentowała, że nie należy oceniać książki po okładce.

Dyskutujące podkreśliły, że dobrze się ją czyta. Ma wartką fabułę, jest lekko napisana, chociaż dotyka tak trudnego problemu. Opowiada o dorastającym Pawle, homoseksualiście. Nastolatek w dzieciństwie był źle traktowany przez brata, a teraz nie otrzymuje zrozumienia od rodziców i jednego z nauczycieli szkoły, do której uczęszcza. Drugą bohaterką jest nauczycielka Anna, po trudnych doświadczeniach życiowych, nielubiana przez uczniów ze względu na swoją surowość. W powieści ich losy się skrzyżują. Członkinie klubu uznały, że homoseksualizm jest ważnym tematem i należy o nim rozmawiać, zwłaszcza z młodzieżą. Książka jest napisana w sposób, który mógłby trafić do młodych czytelników. Panie polecają jej lekturę.

Na następnym spotkaniu, pod koniec maja, DKK omawiać będzie kolejną książkę Marcina Szczygielskiego – „Furie i inne groteski”.