DKK o „Grze Anioła” Carlosa Ruiza Zafona

Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych na spotkaniu w środę 15 lutego 2012 roku, które tym razem odbyło się w Wypożyczalni Literatury Pięknej i Popularnej dla Dorosłych MBP, dyskutował o książce Carlosa Ruiza Zafona „Gra Anioła”. „Gra Anioła” to opowieść o mrocznej i niebezpiecznej Barcelonie lat 20. ubiegłego wieku.

Młody pisarz, żyjący obsesyjną miłością, otrzymuje od tajemniczego wydawcy ofertę napisania książki, jakiej jeszcze nie było. W zamian ma otrzymać fortunę i być może ocalić swoje życie. Pisarz przyjmuje zlecenie. Powieść przenosi czytelnika na Cmentarzysko Zapomnianych Książek, gdzie toczy się niezwykła intryga, romans i tragedia, spowite tajemnicą i czarem książek.

Powieść spodobała się wszystkim członkiniom klubu. – Dobrze się ją czyta. Podobała mi się – mówiła jedna z pań. Także inne dyskutujące stwierdziły, że im więcej stron przeczytanych, tym szybciej się czyta i lektura coraz bardziej wciąga, a książka ma ponad 600 stron. – Dużo się w niej dzieje, wątków wystarczyłoby na kilka książek – stwierdziła inna. Panie przyznały, że treści nie można zapomnieć, wraca się do niej także po odłożeniu lektury. Zwróciły uwagę zwłaszcza na wątek konsekwencji, które człowiek ponosi po podjęciu takiej, a nie innej decyzji. W powieści wydawca kusi pisarza obietnicą ocalenia życia. Pisarz decyduje się na ofertę zleceniodawcy. – Ale jaka jest cena? Czy było warto? – zastanawiała się jedna z dyskutujących. Panie stwierdziły, że często chcemy czegoś, a nie zdajemy sobie sprawy z tego, jaką cenę przyjdzie nam za to zapłacić. Czytelniczki zainteresowały także bohaterki powieści, kobiety bardzo dojrzałe jak na swój wiek oraz księgarz, który jest ważną postacią w powieści, cieszącą się szacunkiem. Do przemyśleń skłonił również wątek dotyczący Biblii i analizy różnych religii, w których pomimo różnorodności pojawiają się te same prawdy.

Panie zapoznały się także z biografią Carlosa Ruiza Zafona i rozmawiały o innych jego utworach. Przeczytały na głos wybrane cytaty z twórczości pisarza. Spodobało im się zwłaszcza zdanie z „Cienia wiatru”: „Czytać, to bardziej żyć, to żyć intensywniej” oraz cytat z „Gry Anioła”: „Książki są lustrem, widzisz w nich tylko to, co masz w sobie”.

Na zakończenie termin kolejnego spotkania DKK ustalono na 14 marca 2012 roku. Omawiana będzie książka „Obłęd” Jerzego Krzysztonia.