DKK o „Obłędzie” Jerzego Krzysztonia

Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych na spotkaniu, które odbyło się w środę 14 marca 2012 roku rozmawiał o książce „Obłęd” Jerzego Krzysztonia. „Obłęd” to częściowo autobiograficzna powieść Jerzego Krzysztonia, której bohater, nauczyciel, nagle zaczyna chorować na schizofrenię.

Twierdzi, że jest agentem dobrej wiadomości i należy do Międzynarodówki Mózgów. Stara się chronić siebie i swoją rodzinę przed wrogami. Podejrzewa otaczające go osoby, że go szpiegują. Jest przekonany o złych intencjach najbliższych, uważa, że go nie rozumieją.

Członkinie klubu stwierdziły, że książka jest bardzo ciekawa, ale ciężko o niej opowiedzieć. Dobrze się ją czyta, chociaż mało jest w niej dialogów, a w większości zawiera przemyślenia głównego bohatera. Czytelniczki zauważyły, że „Obłęd” pozwala poznać zachowanie osoby chorującej na schizofrenię. – To przerażająca książka, ale dzięki niej łatwiej zrozumieć osobę chorą psychicznie. Pokazuje, jak widzi ona otaczający ją świat, jak go interpretuje – mówiła jedna z dyskutujących. Rozmawiano także o tym, że Jerzy Krzysztoń, pisząc tę powieść, chorował na schizofrenię i popełnił samobójstwo, zanim książka została wydana. – Bohater ma wiele z Krzysztonia – stwierdziły czytelniczki. Dyskutujące zauważyły też podobieństwo „Obłędu” do „Pięknego umysłu”.

Członkinie DKK odczytały na głos kilka myśli Jerzego Krzysztonia z tej powieści, w tym: „Życie to coś, czym trzeba się delektować, a nie pożerać je łapczywie jak głodny pies”; „Świat nie jest taki, jaki jest, wcale nie taki, jak się nam przedstawia, tylko taki, jak go kto widzi. Toteż ktoś, kto patrzy wciąż przez siedem łusek, nie jest w stanie nawet wyobrazić sobie, czym jest świat dla człowieka, któremu już żadna łuska widoku nie przesłania.”

Na zakończenie członkinie klubu, które nie czytały „Obłędu” krótko zaprezentowały ostatnio przeczytane przez siebie książki, polecając je innym. Termin kolejnego spotkania DKK ustalony został na 18 kwietnia. Omawiane będą dwie książki Barbary Meder – „Babcia w Afryce” i „Babcia w Pustyni i w Puszczy”.